İstimdat Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

İstimdat nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “istimdat” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

İstimdat Nedir? Ne Demek?

İstimdat, isim.

Yardım istemek, tek başına yapılamayan işlerde bir başkasının desteğini istemek anlamlarına gelen kullanımı eskiyen bir sözcüktür.

İstimdat Kelimesinin Kökeni Nedir?

İstimdat kelimesi, Arapça kökenlidir. Kelime, orijinal karşılığı olarak “medet umma” anlamına gelir. Nitekim istimdat kelimesi “medet” kelimesinden türemiştir. Medet kelimesinden türeyen bir başka kelime de ”imdat” sözcüğüdür. İmdat kelimesinin şimdiki karşılığına baktığımızda ”istimdat” kelimesinin bu anlamlara gelebileceği çıkarılabilir.

İstimdat Kelimesinin Kullanım Alanları

İstimdat etmek, istimdatta bulunmak gibi kalıplaşmış ifadelerle kullanımı yaygındır. Öte yandan ”istimdat” kelimesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almayıp kullanımı eskiyen ve unutulmaya yüz tutmuş kelimeler arasında yer almaktadır.

İstimdat Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı

“Evet bu dehşetli kâinatın fırtınaları ve zeval ve tahribatları içinde ve bu -boşluk- nihayetsiz fezada herşey ile âlakadar olan insan için hakîki teselliyi ve istinat ve istimdat noktalarını yalnız Kur’ân veriyor.”
Bediüzzaman Said Nursî
Kastamonu Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 170

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.