Cihat Yaycı Neden Görevden Alındı? Tümamiral Cihat Yaycı Neden Genelkurmay’a Atandı?

Tümamiral Cihat Yaycı’nın deniz kuvvetleri komutanlığındaki görevinden alınıp Genelkurmay emrine atanması kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı. Cihat Yaycı’nın görev değişikliğinin ardından “neden” sorusu sorulmaya başlandı. 

Fetömetre ve Libya konularında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne büyük emekler veren Cihat Yaycı’nın görevden alınmasının ardında birkaç “neden” öne sürüldü. İşte onlardan bazıları;

1-) Genelkurmay Başkanı Olabilir

Hayır. Bu iddia tamamıyla yanlış. Nitekim Cihat Yaycı henüz tümamiral yani ne orgeneral ne de korgeneral. Üstüne üstlük bu zamana kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan hiçbir paşa Genel Kurmay Başkanı olmadı. Yani Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geçmişinde böyle bir örnek yok. Dolayısıyla bu iddia gerçeği yansıtmıyor. 

İlginizi Çekebilir:  Spor Mutsuz İnsanların Tercihidir

2-) Hulusi Akar Kendine Rakip İstemiyor

Son zamanlarda sıkça dile getirilen bu iddia ise bir bakıma yanlış. Her ne kadar Zekai Aksakallı ve İsmail Metin Temel’in Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki yükselmesinin önüne geçilmiş veya terfi süreci yavaşlatılmış olsa da bunun Hulusi Akar tarafından bizzat istenmediği kanaatindeyim. Nitekim Hulusi Akar da orduda özellikle Libya konusunda nitelikli ve donanımlı, ülkesini yazdığı tezlerle uluslararası alanda en iyi şekilde temsil edecek komutanların görevde olmasını ister. En azından temennimiz bu yönde.

İlginizi Çekebilir:  Sofuoğlu: Çocuğunuzu Üniversite İçin Şehir Dışına Göndermeyin, Kimle Düşüp Kalktıklarından Haberiniz Olmuyor

3-) Merkezde Daha Aktif Rol Alacak 

Bu iddia ise diğer iki iddiadan çok daha ayakları yere basan ve mantıklı bir neden. Bu iddiaya göre Cihat Yaycı, merkeze alınarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne merkezden önemli destek sağlayacak ve terfi sürecini ise buradaki görevi sırasında tamamlayacak. Bir diğer iddia ise İsrail ile olası MEB anlaşmasını dile getirdiği için kızağa çekildiği. 

İlginizi Çekebilir:  Bundan Sonra Ne Olacak?

Tüm bu bilgiler ve nedenlerden yola çıkılarak en azından şu anda sağlıklı bir çıkarıma veya sonuca ulaşmamız mümkün değildir. Sürecin sonunda en azından Libya meselesinde Türkiye’nin atacağı adımları veya izleyeceği politikaların ne yönde seyredeceği, Cihat Yaycı’nın görev değişikliğinin sebebini ortaya koyacaktır. İlerleyen süreçte Türkiye Libya meselesinde ciddi başarılar elde ederse bu hususta görev değişikliğinin etkisini konuşabiliriz ancak Libya’da yaşanacak herhangi bir fiyasko ya da hezimet de yine bu görev değişikliğine yazar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi