Pompeo: Trump Türkiye’ye Askeri Müdahaleye Hazır!

Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo, Trump’ın gerekli gördüğü takdirde Ankara’ya karşı askeri operasyon için hazır olduğunu söyledi.

Sputnik News’in haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanı Pompeo, Türkiye’yi bu sözleri ile tehdit etti. Pompeo ayrıca askeri müdahaleden önce kesinlikle ekonomik ve diplomatik güçleri kullanacağını da dile getirdi.

İlginizi Çekebilir:  Kaan Ayhan Neden Asker Selamı Vermedi?

6 Ekim tarihinde Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesi ile 9 Ekim tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeydoğusuna Barış Pınarı Harekatı gerçekleştirmişti.

Operasyonun başlamasının ardından Türkiye’ye gerek Avrupa Birliği ülkeleri gerekse Arap ülkeleri başta olmak üzere pek çok dünya ülkesi karşı çıkmış ve Türkiye’yi kınamıştı.

Pence’in Tükiye’ye gelmesinden hemen sonra ise taraflar arasında 17 Ekim tarihinde ateşkese karar verildi. Yapılan anlaşma ile Türkiye’nin belirlediği güvenli bölgenin 30 kilometre güneyine çekilecek ve ağır silahlarını bırakacaktı.

İlginizi Çekebilir:  Ekrem İmamoğlu'nun İlk İcraatı: Size Musakka Bana Antrikot Yok Herkes Musakka Yiyecek

Ateşkes sonrasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada ”biraz kavga etmelerine izin verdim, daha sonra onları ayırdım” şeklinde konuşmuştu. Trump, bu açıklamalarından kısa bir süre önce de PKK ve YPG’nin DAEŞ’ten daha tehlikeli olduğunu belirterek ”Kürtler masum değiller” demişti.

İlginizi Çekebilir:  Cumhurbaşkanlığı Korumalarından “Yol Neden Kapalı” Diyen Avukata İşkence

Pompeo’nun askeri müdahale açıklamasından sonra yetkili Türk makamlarından herhangi bir açıklama henüz gelmedi. İki ülke arasında ilişkilerin ilerleyen saatlerde nasıl seyredeceği merak konusu oldu. Nitekim Pompeo, askeri müdahale öncesinde özellikle diplomatik ve ekonomik yaptırım kararlarının da masada olacağını belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara