Çikolata İshal Yapar mı?

Araştırmalar, aslında biraz bitter çikolatanın sizin için iyi olabileceğini ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirebileceğini gösteriyor. Çikolata, antioksidan görevi gören ve arterlerde plak oluşumunu önlemeye yardımcı olan flavonoidler adı verilen bir bileşik sınıfı içerir. Bununla birlikte, bazı insanlar çikolata yemenin zaman zaman ishal yaşamalarına neden olduğunu bildirmektedir. Çikolatanın kendisinin ishale neden olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte, çikolatalı yiyeceklerde bulunan ve bazıları için sorun olabilecek bileşenler vardır.

Çikolatalı Gıdaların İçerdiği Malzemeler İshale Neden Olabilir

Çikolatalı yiyecekler genellikle çikolata dışında bazı insanlar için sorun olabilecek veya ishale neden olabilecek maddeler içerir. Örneğin bazı çikolatalı yiyecek türleri, çoğu insan için sorun olmayan süt içerir, ancak laktoz intoleransınız varsa, özellikle diğer koşullarla birleştirildiğinde ishale neden olabilir. Hatta çölyak hastalığı gibi rahatsızlıklara karşı sizi daha duyarlı hale getirebilir.

İlginizi Çekebilir:  Bebeklerde Uykusuzluk Ateş Yapar mı?

Bazı insanlar için sorun yaratabilecek bir diğer bileşen de kafeindir. Çikolata, az miktarda kafein içerir ve bu da gastrointestinal sistemin etkilenmesine neden olur. Bazı insanlar kafeine diğerlerine göre daha duyarlıdır ve çok fazla kafeinin ishal yaşamalarına neden olduğunu görebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara