Limon Göze İyi Gelir mi?

Limonun kendisi yüksek oranda asidik olduğu için göz sağlığınız için son derece zararlı olabilir. Bu yazıda bahsedilen göz sağlıı için limon suyu kullanımının etkisi olacaktır. Limon, dünyanın en popüler meyvelerinden biridir. Vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları, özellikle gözleriniz için çeşitli sağlık yararlarına sahiptir. Bununla birlikte, limonlu göz yıkama kullanmanın hiçbir faydası yoktur; Aslında, limon suyunu doğrudan gözlerinize sürmek tehlikeli olabilir.

Limon ve Göz Sağlığı


Limonlar, onları göz sağlığı için faydalı kılan çeşitli temel besinlere sahiptir. Özellikle limondaki C vitamininin, göz yaşlandıkça oluşabilecek makula dejenerasyonunu ve diğer sorunları önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu besin aynı zamanda bir antioksidan olarak işlev görür ve ona daha geniş bir sağlık yararları yelpazesi sunar.

C vitamini (askorbik asit olarak da bilinir), vücudunuzun onu üretemediği anlamına gelen temel bir besindir. Tipik olarak yiyecekler, içecekler veya takviyeler tüketilerek elde edilmelidir. Bununla birlikte, diğer birçok temel besin maddesinin aksine, C vitamini suda çözünür. Vücudunuz onu kremler, merhemler ve hatta göz damlaları yoluyla emebilir.

C Vitamini ve Göz Damlası
Ocular Surfaces dergisindeki Ocak 2017 tarihli bir araştırmaya göre, askorbik asit göz iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu vitamin ayrıca kimyasal yaralanmalardan sonra gözlerin iyileşmesini de teşvik edebilir. C vitamini aynı zamanda bir antioksidan olduğundan, gözlere zarar verme potansiyeli olan serbest radikalleri de temizleyebilir.

Bu faydalar, C vitamininin oküler sağlığı çeşitli şekillerde geliştirebileceği anlamına gelir. Örneğin, IOSR Eczacılık Dergisi’nde Aralık 2012’de yapılan bir araştırma, askorbik asit içeren göz damlalarının kornea ülserlerinin tedavisine yardımcı olabileceğini bildirdi.

Bu çeşitli faydalarına rağmen, gözlerinize limonlu göz yıkaması kullanmamalısınız. C vitamininin çeşitli faydaları, gözdeki yaralara limon suyu sürülerek veya doğrudan gözünüze kireç sıkılarak elde edilmez. Aslında limonu bu şekilde kullanmak gözleriniz için son derece tehlikeli olabilir ve gözlerinize zarar verme olasılığı çok yüksektir.

Limon Göz Yıkamanın Tehlikeleri
Limon suyu, askorbik asit ve sitrik asit içeriği nedeniyle son derece asidiktir. Amerikan Diş Hekimleri Birliği Dergisi’nde Nisan 2016’da yapılan bir araştırmaya göre, limon suyunun pH’ı 2.25’tir. Karşılaştırıldığında, insan gözünün pH değeri 7.4’tür.

Beklediğiniz gibi, gözlerinize asitli herhangi bir şey uygulamak, gözlerinizin acımasına ve incinmesine neden olacaktır. Gözünüze saf limon suyu koyarsanız, asit yanmasına neden olabilir ve bu da bulutlu, hasarlı bir korneaya neden olabilir. Umman Oftalmoloji Dergisi’ne göre, asidik maddeler göz içi basıncını artırmanın yanı sıra gözlerinizdeki kolajen liflerine ve siliyer cisimlere zarar verebilir.

Ne yazık ki, seyreltilmiş limonlu göz yıkamanın kullanılmasıyla ilişkili sağlık riskleri de vardır. Musluktan alınan standart içme suyuyla limon suyunu seyreltirseniz, göz enfeksiyonu riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Musluk suyu ve diğer steril olmayan sıvılar, acanthamoeba olarak bilinen bir patojen içerebilir. Gözlerinize steril olmayan sıvılar uyguladığınızda, bu patojenlerin gözlerinizi enfekte etme ve keratit olarak bilinen bir hastalığa neden olma riskini taşırsınız. Bu durum genellikle iltihaplanma, ağrı ve kızarıklık gibi hafif semptomlar içerse de kornea yırtılmasına da neden olabilir. Şiddetli keratit bile kornea nakli gerektirebilir.

Bu gibi göz enfeksiyonlarını önlemek için ev yapımı limonlu göz yıkama ürünlerini kullanmaktan kaçınmalısınız. Ne yazık ki, asit içeriği nedeniyle gözünüze gelen taze limon suyu daha güvenli değildir. Sonuç olarak, steril farmasötik ürünlere bağlı kalmak en iyisidir. Bunlar, optimal oküler sağlık için tam olarak doğru miktarda askorbik aside sahip olacaktır.

Limon Suyunun Besin Faydaları
Limon suyu sadece askorbik asitten daha fazlasıdır. Bu meyve, sağlığınız için iyi olan çeşitli diğer faydalı antioksidanlar, vitaminler ve minerallere sahiptir. USDA’ya göre, bir bardak (244 mililitre) limon suyu şunları içerir:

  • Potasyum için günlük değerin (DV) yüzde 5’i
  • C vitamini (askorbik asit) için günlük değerin yüzde 105’i
  • B1 vitamini (tiamin) için günlük değerin yüzde 5’i
  • B5 vitamini için günlük değerin yüzde 6’sı
  • B6 vitamini için günlük değerin yüzde 7’si
  • B9 vitamini (folik asit) için günlük değerin yüzde 12’si

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.