Çıpalamak Ne Demek?

Son günlerde Erol Mütercimler’in literatürümüze kazandırdığı kelimelerden biri olan çıpalamak ne anlama geliyor. Çıpalayacaklar ne demek? 

Çıpalamak, ekonomik bir terimdir ve kur çapası olarak da bilinen bir modelin ismidir. Yani bilinen ismiyle sabit kur rejimidir. 

Doların artışı ve önlenemez yükselişiyle birlikte hükümet, sürdürdüğü para politikaları nedeniyle bu gelişmelere sadece seyirci gözüyle bakıyor. Doların yükselmesi, bir süre sonra durabilir. Bu da çıpalamak olarak da bilinen sabit kur rejimi ile mümkün olacaktır. 

Erol Mütercimler ile ekonomi literatüründe daha çok duyulan bu kavramın çıkış kaynağı ise aşağıdaki videodur: (doları 7.5 TL’de çıpalayacaklar)

Kur Çapası 

Doların sabit bir kurda belirlenmesi ve ne altına ne de üstüne çıkması anlamına gelir. Hükümet tarafından belirlenen bir rakamda dolar sabitlenerek artış ve manipülasyonlar önlenmiş olur.

Döviz, merkez bankası veya bir kamu otoritesi tarafından belirleniyorsa buna sabit kur rejimi adı verilir ve bunun diğer ismi kur çapasıdır. 

Hangi Ülkeler Uyguluyor? 

Çin, sabit döviz kuru rejimini uygulayan ve bağımsız para politikası izleyen bir ülke. Buna karşılık ise sermaye hareketlerinde kontrolü de elinde tutmaktadır. Öte yandan Çin Merkez Bankası ise Çin’de ikamet eden kişiler için döviz alımı ve satımında yıllık bir kota uygulamaktadır. 

İktisatta Çapa Ne Demek? Kur Çapası Nedir?

Döviz kuru rejimleri hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Döviz Kuru Rejimi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle