NSFW Nedir? Ne Demek?

NSFW. Not safe for working. Özellikle sosyal medyadan veya internet mecrasından aşina olduğumuz bu kelimenin anlamı nedir? Ne demek? İşte NSFW’nin anlamı. 

NSFW Ne Demek? 

NSFW. “Not Safe for Working” cümlesinin kısaltılmışıdır. Sosyal medya hesaplarından atılan gönderilerin veya maillerin yanında yer alan bu kısaltmanın içeriği, açılmasında açan kişi için sorun teşkil edebilecek öğelerin yer alması; ırkçılık, cinsellik, vahşet veya teşhir suçu sayılabilecek çıplaklık gibi unsurların bulunmasıdır. 

Sosyal medyada veya çeşitli internet mecralarındaki bilinçli kullanıcıların karşı tarafa attıkları gönderilerin yanında bu açıklamaya yer verirler. 

NSFW, daha çok sosyal medyada kullanılan bir kavram. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya araçları, kullanıcılara buna gerek duymadan sansür uygular. Fakat izleme tercihi yine size aittir. İsteyen kişiler bu tarz videoları izleyebilir.

İlginizi Çekebilir:  İskandil Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Örneğin Liveleak denilen bir platform var. Kimse üzerine alınmasın ama sadece ve sadece ruh hastalarının izleyebileceği videoları barındıran bir platform. Kafa kesme, işkence ve akla hayale gelmeyecek türden vahşetin yer aldığı bu platformda sansür denilen şey de son birkaç ayda geldi. Yapılan şikayetler üzerine yönetim, “aşırıya kaçan” videolara sansür uyguladı.

İlginizi Çekebilir:  Kotarmak Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Yani, karşı tarafa bir şey atıyorsanız bunun içeriği hakkında da bilgiler verin. Herkes her izlediğini kaldıracak veya 1-2 günde unutacak diye bir şey yok. Yanlışlıkla açıp hiç unutamayacağı bir anı başkasına yaşatmaya ne gerek var?

Bu kısaltmayı da bu yüzden sevdim. Gavurlar iyi bulmuş. Türkler ne gibi bir kısaltma bulurdu orası bilinmez ama kısaltma olmayacağı kesin.

İlginizi Çekebilir:  Malum Şahıs Ne Demek? Kime Denir? Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara