Cıva Madeni Özellikleri Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir? Nerede Çıkarılır?

Kullanım alanları bakımından her ne kadar zengin olmasa da yine de önemli bir maden olan Cıva, gerek ülkemizde gerekse dünyada önemli bir maden olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha çok çevreye verdiği zararları ile bilinen Cıva madeninin Türkiye’de 60’ın üzerinde yatağı bulunuyor. Daha önceki yazılarımızda ülkemizde çıkarılan diğer önemli madenlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda da Cıva madeninden bahsedeceğiz. Cıva madeni nedir? Cıva madeninin kullanım alanları nelerdir? Cıva madeni nerelerde çıkarılır? İşte kısaca Cıva madeni.

Cıva Madeni Nedir?

Cıva, doğada sıvı halde bulunan tek metal element olması bakımından diğer madenlerden ayrılır. Cıvanın sembolü HG atom numarası ise 80’dir.

Cıvanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Cıvanın kullanım alanları yukarıda da belirttiğimiz gibi oldukça dardır. Cıva, en yaygın olarak termometrelerde kullanılır. Öte yandan Cıva, elektrikli alet üretimde de kullanılıyor. Fakat Cıva madeni, çevre kirliliğine neden olmaktadır.

Türkiye’de Cıva Üretimi

Dünya üzerindeki üretimine bakıldığında Türkiyedeki rezervi çok daha az bir düzeydeydi. Türkiye’de bilinen 61 adet Cıva yatağı tespit edilmiştir. Bu yatakların çoğu şu bölgelerde toplanmıştır;

– Konya-Sarayönü
– İzmir-Ödemiş
– Uşak
– Niğde
– Balıkesir

Türkiye’de Cıva madeninin toplam rezervi 5.5 milyon ton civarındadır. Cıvanın üretimi ve Cıvanın kullanıldığı alanlar sağlık için zararlı olduğundan dolayı 1975 yılından beri dünyada Cıva üretimi azalmıştır. Türkiye’de Cıva üretimi ise durdurulmuştur. Cıva, her şeyden önce insana ve çevreye zararlı bir madendir. Sıvı halde bulunan Cıva, doğada sıvı halde bulunan tek madendir.

Bunlara da göz atmanızı tavsiye ederiz:

Perlit Madeni Nedir? Nerede Çıkarılır? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Kurşun-Çinko Madeni Nedir? Nerede Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Demir Madeni Nedir? Nerelerde Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber