Manganez Madeni Özellikleri Nedir? Nerede Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Ülkemizde çıkarılan en önemli madenler arasında Manganez de yer almaktadır. Her ne kadar dünya üretimindeki payımız az olsa Türkiye’de 600’den fazla Manganez yatağı tespit edilmiştir. Kuru pil yapımından porselene kadar pek çok alanda kullanımı yaygın olan Manganez madeni nedir? Manganez madeni nerelerde çıkartılır? Manganez madeninin özellikleri ve kullanım alanları nelerdir? Daha önceki yazılarımızda ülkemizde çıkarılan diğer önemli madenlerden bahsetmiştik bu yazımızda da Manganez madeninden bahsedeceğiz. İşte kısaca Manganez madeni.

Manganez Madeni Nedir?

En yaygın kullanım şekliyle demir-çelik üretiminde kullanılan Manganez madeni, demirin içinde bulunan oksijen ve kükürtün temizlenmesine yardımcı olur. Bir ton demire yaklaşık olarak 6-7 kilo Manganez eklenir.

Manganezin Kullanım Alanları Nelerdir?

Manganez sadece demir-çelik sanayisinde kullanılan bir maden olmayıp kuru pil yapımı, porselen, plastik ve cam sanayisinde kullanılan önemli bir madendir.

Manganez Madeni Nerelerde Çıkarılır?

Dünya üzerindeki üretimi yaklaşık 11 milyon ton civarında olan Manganez madeninin üretiminde söz sahibi olan ülkeler şöyledir;

– Güney Afrika
– Gabon
– Brezilya
– Çin
– Avustralya
– Hindistan ve
– Ukrayna

Türkiye’de Manganez

Ülkemizde çıkarılan Manganez madeninin büyük bir kısmı ihraç edilmiştir. Öte yandan Türkiye’de Manganez madeninin işletilmesine İkinci Dünya Savaşından sonra başlanılmıştır. Türkiye’de 612 adet Manganez yatağı tespit edilmiştir. Türkiye’nin toplan Manganez rezervi ise 5 milyon ton civarındadır. Manganez yatağının bulunduğu yerler ise şöyledir;

– Karadeniz Ereğlisi
– Ankara-Çayırhan
– Denizli-Uluköy
– Uşak
– Muğla
– Balıkesir
– İstanbul
– Kastamonu
– Sivas
– Gaziantep
– Trabzon
– Kırklareli
– Adana
– Afyon

Madenler ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Kurşun-Çinko Madeni Nedir? Nerede Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Antimon Madeni Nedir? Nerede Çıkarılır? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.