Perlit Madeni Nedir? Nerede Çıkarılır? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Ülkemizde çıkartılan önemli madenlerden biri de perlit madenidir. Daha önceki yazılarımızda Taş Kömürü madenini ele almıştık. Bu yazımızda da Perlit madenini ele alacağız. Perlit madeni nedir? Ülkemizde hangi şehirlerden ve nereden çıkarılır? Perlit madeninin özellikleri nelerdir? Ülkemizde Perlit madeninin rezervi ne kadardır? Kısaca Perlit madeni.

Perlit Madeni Nedir?

Perlit, magma veya yoğun lavın aniden soğuması ile oluşan, inci gibi bir görünüme sahip olan küçük parçalara ayrılmış, granit bileşimine benzer doğal bir camdır. Perlit madeninin bir diğer ismi de inci taşıdır.

Gri ve yeşilimsi renkte olanları meşhur olmakla birlikte kahverengi, mavi ve kırmızı renk tonlarında olan türleri de mevcuttur.

Perlit Madeni Nerede Çıkartılır?

Ülkemizde belli başlı Perlit madeni yatakları aşağıdaki gibidir;

1. İzmir
2. Balıkesir
3. Manisa
4. Eskişehir
5. Çankırı
6. Nevşehir
7. Ankara
8. Erzincan
9. Erzurum
10. Bitlis
11. Kars
12. Van

Türkiye’de bulunan Perlit madeni yataklarının toplam rezervi 10 milyar tonun üzerindedir. MTA verilerine göre yüksek tenörlü cevherlerin görünür rezervi 11.5 milyon tondur. Her türden cevherin muhtemel ve potansiyel rezervlerinin tamamı ise 3.5 milyar tondan daha fazladır. Bu kapsamda Türkiye’nin Perlit madeni potansiyeli Rusya ve Amerika’dan sonra üçüncü sırada yer almaktadır.

Nerelerde Kullanılır?

Ülkemizde potansiyel olarak oldukça fazla bir rezervi bulunan Perlit madeni, kullanım alanları bakımından da oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Ülkemizde Perlit madeninin kullanım alanları, çoğunlukla betonarme binalarda harç bağlayıcı, yüksek fırınlar için tuğla ve tarım ilaçları yapımı gibi değişik alanlarda kullanılmaktadır.

Madenler ile ilgili diğer yazılarımız;

Antimon Madeni Nedir? Nerede Çıkarılır? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Barit Madeni Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Kükürt Madeni Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir? Nerelerde Çıkarılır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber