Spor

CLA Nedir? Ne İşe Yarar? En İyi CLA Markası Hangisidir?

CLA, et ve süt gibi hayvansal ürünlerde bulunan bir yağ asidi türüdür. İnsan vücudunda üretilemeyen bu omega yağ asidi ailesine ait olan yağ asitleri, ancak dışardan takviye ürünlerle alınabilmektedir. Bu yağ asitleri, piyasada kapsül şeklinde hazırlanmış ürünler olarak satılmaktadır. BU amino asit takviyelerine ilaç gibi bakılmamalı ve takviye oldukları bilinerek kullanılmalıdır. CLA’nın kullanılması, metabolizmayı hızlandıracağı için kişilerin yağ yakım hızlarını da arttırmaktadır. Ancak bu yağ asidi takviyesinin işlevini tam olarak gerçekleştirebilmesi ve vücutta yağ yakımının hızlanmasını sağlaması için, kullanan kişilerin gün içinde hareketli olması, spor yapmıyor olsalar bile, gidecekleri yerlere yürüyerek gitmesi ya da kısa yürüyüşleri yapması gerekmektedir. 

CLA Nasıl Kullanılır?

CLA kullanımı, vücudun içerisinde bulunan yağların parçalanmasına yardımcı olmaktadır. Vücudun içinde bulunan yağ hücreleri, hücrenin içindeki mitokondriye alınır. CLA’nın kullanımı, yağların parçalanmasını sağlayarak bu işlemin daha hızlı gerçekleşmesine etki eder. CLA kullanımı için yapılan öneri, takviyenin genellikle yemeklerden 15 dakika kadar önce alınmasıdır. CLA kullanan kişiler, günde 3 ya da 4 gram kadar kullanabilirler. Ancak belli hastalıkları olan kişilerin, bu takviyeyi kullanmadan önce doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Hayvansal ürünlerde bulunan bu kaliteli yağ asidi, gezen ve taze otlarla beslenen hayvanların ürünlerinin tüketilmesi yoluyla da alınabilmektedir. Ancak günümüzde gıda sektörü içinde, et ve et ürünlerinin kalitesi de giderek düşmektedir. Bu sebeple, dışardan alınacak bu takviye, kaliteli takviye ürünleri aracılığıyla da sağlanabilir. Bu takviyenin kullanım amacı, öncelikle sağlıklı olmak olmalıdır. 

CLA’nın Yararları Nelerdir?

CLA’nın yararları, insan vücudu üzerinde oldukça fazla alanda etkilidir. CLA’nın yararları şöyle sıralanabilir:

 • Kişilerin metabolizma hızlarını arttırır.
 • Kişilerin vücudunda gerçekleşen yağ yakım işlemini hızlandırarak ve arttırarak kilo verilmesini kolaylaştırır.
 • Kas sistemini etkili şekilde çalıştırarak kasların gelişimini olumlu yönde etkiler.
 • Kişilerin kan şekerlerini ve kolesterollerini düzenlemede yardımcı olur. 
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. 
 • Kişilerin bağışıklık sistemlerine savaş açarak ilerleyen kanser gibi hastalıklarla mücadeleyi kolaylaştırır. 
 • İnsülin direnci olan ve bu sebeple kilo vermekte ya da bulunduğu sağlıklı kiloyu korumakta zorlanan kişiler için kandaki şeker oranını düşürmeye yardımcı olan yağ asidi, insülin direncini stabil hale getirerek kişilerin yaşadığı kilo problemlerinden kurtulmalarına yardımcı olur. 
 • CLA, aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan olduğu için, vücutta zararlı maddelerin birikmesini engeller.

CLA’nın zararları Nelerdir?

CLA’nın zararları, kişiden kişiye değişebileceği gibi genellikle takviyenin aşırı dozda tüketilmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. CLA kullanımının zararları şöyle sıralanabilir:

 • Kişilerde ishal görülebilir.
 • Kişilerin midesinde gaz birikmesi sonucu mide ağrısı yaşama ihtimalleri vardır.
 • Bu yağ asidi takviyesi ile kontrolsüz şekilde yağ alımı gerçekleştirilirse, kişinin karaciğerinde yağlanma görülebilir. 
 • Kişilerin bu takviyeyi almaları gerektiğinden fazla kullanmaları durumunda mide bulantısı yaşamaları kaçınılmazdır. 
 • Diyabet ya da kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerde, CLA yağ asidi takviyesi kullanılması durumunda, istenmeyen sonuçlar oluşabilir. Bu kişilerin sadece CLA değil, herhangi bir takviye ürün kullanmadan önce mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. 

Hangi CLA Takviyesini Tercih Etmeli?

CLA takviyesi tercihi, kişinin kullandığı üründen en yüksek verimi elde etmesi için dikkat edilmesi gereken bir seçimdir. Kişiler, içerisinde katkı maddesi bulunmayan ve şeffaf bir içeriğe sahip ürünlerden kullanmak isterlerse, Proteinocean markasına ait, CLA+ ürününden yararlanabilirler. Üstün lezzeti ile öne çıkan ve kişilerin vücudunda bulunan yağ oranını düşürmeye yardımcı olan bu ürün, aspartam içermeyen temiz bir içeriğe sahiptir. CLA’nın kullanılması, antrenman öncesi ve sonrasında birer servis olacak şekilde önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds