Futbolda Orta Yuvarlak Nedir? Neresidir?

Futbolda orta yuvarlak nedir, neresidir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “futbolda orta yuvarlak” teriminden söz edeceğiz.

Futbolda Orta Yuvarlak Nedir?

Futbolda sahanın ortasındaki yuvarlağa ”orta yuvarlak” adı verilir. Takımların sahaya çıktıkları zaman oyunu ilk başlattıkları yerdir. Aynı zamanda her golden sonra gol yiyen takımlar bu alanda santra vuruşu yaparlar ve oyun yeninden başlar. Gol yiyen takımlar, orta yuvarlağa gelir ve santra vuruşu ile oyunu kendi sahasında başlatır.

İlginizi Çekebilir:  Lille Burak Yılmaz İle Başarıya Ulaştı

Orta Yuvarlak Neresi?

Yukarıda yer alan resimde, orta alandaki çembere orta yuvarlak alan adı verilir. Bu alan, sahadaki kale sahası ve ceza yayı ile aynı uzunluğa sahiptir.

Hakem Orta Yuvarlağı Gösterdi Ne Demek?

Hakem tarafından geçerli sayılan tüm gollerden sonra hakem bu kararını eliyle orta yuvarlağı göstererek belli eder. Bu, gol atan takım için golün geçerli sayıldığı anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Ceza Sahası Ölçüleri

Örnek;

Son düzenlemeler ile büyük ligler ve uluslararası turnuvalarda uygulanmaya başlanan video hakem sistemi (VAR) ile hakem tüm inisiyatifi kendisinde toplamaz. Hakem odasından gelen bir uyarı ile hakem, pozisyonu inceleyip gol olup olmadığına karar verir. Golü iptal edebildiği gibi golü geçerli de sayabilir. Örneğin gol öncesinde bir ofsayt olduğu tespit edilirse hakem verdiği gol kararını iptal edip ofsayttan doğan en direkt serbest vuruş kararı verebilir ya da çizgiden geçip geçmediğini kontrol ettikten sonra eliyle ”orta yuvarlağı” gösterebilir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Bindirme Nedir? Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Santrada Orta Yuvarlak Kuralı

Santra yapılırken orta yuvarlakta başlangıç vuruşunu yapan takım oyuncularının tamamının çizginin gerisinde olması gerekir. Aksi halde santra geçersiz sayılır ve santra tekrarlanır. Bu nedenle her iki takım oyuncularının da orta yuvarlağın sağ ve sol tarafında olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara