Clio ESC Kontrol Ettirin Arızası Çözümü Nedir?

Clio ESC kontrol ettirin arızası ve çözümü nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”Clio ESC arızasından” söz edeceğiz.

Yolunuzda giderken yada henüz aracınızın yeni başında iken birçok problem ile karşılaşabiliyor insanlar. Bunlardan biride ESC arızasıdır.

Araca göre, aşağıdakilerden oluşurlar:

  • fren sistemi (ABS);
  • savrulma kontrollü ve (ESC) antipatinaj sistemli dinamik sürüş kontrolü;
  • acil fren destek sistemi;
  • rampada kalkış yardımı;

Çalışma arızaları:

  •  © ve x gösterge tablosunda yanar, araca göre bunlara, “ABS KONTROL ETTIRIN”, “CHECK BRAKING SYSTEM” ve “ESC KONTROL ETTIRIN” mesajı eşlik eder: ABS, ESC ve fren destek sistemi devre dışı kalmakta ve Frenleme her zaman sağlanır;
  •  x, D, © ve ® gösterge tablosunda yanar, bunlara “FREN SISTEMI ARIZASI” mesajı eşlik etmektedir;  bu durum fren sistemlerinde arıza olduğunu gösterir.
İlginizi Çekebilir:  BMW Kronik Motor Arızaları Nelerdir?

İki durumda da Marka Yetkili Servisi’ne başvurunuz.

Acil bir durumda, fren pedalına kuvvetli ve sürekli bir şekilde basmanız gerekmektedir. Fren pedalına art arda basmak (pompalamak) gerekmez. ABS, fren sisteminde uygulanan gücü değiştirir.

Sadece kısmen frenleme yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte aniden fren yapmak tehlikelidir, trafik kurallarına uyarak hemen durunuz. Bir Marka Yetkili Servisi’ne başvurmanız gerekmektedir.

Virajda savrulma ve antipatinaj sistemi kontrollü (ESC) dinamik sürüş kontrolü

Dinamik sürüş kontrolü ESC

Bu sistem, « kritik » sürüş koşullarında (bir engelden kaçma, virajda yere tutunma kaybı…) araç kontrolünü muhafaza etmeyi sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Kış Lastiği Performansı Etkiler mi?

Çalışma prensibi

Direksiyon simidindeki bir kaptör, sürücü tarafından talep edilen yörüngeyi tespit eder.Araçtaki diğer yerlere yerleştirilmiş algılayıcılar gerçek yörüngeyi tespit eder.

Sistem, sürücünün isteğini aracın gerçek gidiş yönüyle karşılaştırır ve gerekiyorsa bazı tekerleklerin fren sistemine ve/veya motor gücüne müdahale ederek gidiş yönünü düzeltir, sistemin çalışması durumunda, ikaz ışığı gösterge tablosunda yanıp söner.

Çalışma arızaları

Sistem bir çalışma arızası algıladığında, “ESC KONTROL ETTIRIN” mesajıyla birlikte (©) ve () ikaz ışıkları gösterge tablosunda belirir. Bu durumda, ESC ve antipatinaj sistemi devre dışı kalır.

İlginizi Çekebilir:  Volant Arızası Şanzımana Zarar Verir mi?

Antipaj fonksiyonun devre dışı bırakılması

Bazı durumlarda (çok yumuşak zeminde sürüş: Kar, çamur… veya zincir takılmış tekerleklerle sürüş) sistem, patinajı engellemek için motor gücünü düşürebilir.

Fren destek sistemi

Aracın durma mesafesini azaltmaya yardımcı olan, ABS sistemine ilave bir sistemdir.

Çalışma prensibi

Sistem bir acil durum frenlemesi sağlar. Bu durumda, frenleme yardımı anında azami gücünü gösterir ve ABS düzenlemesini devreye sokabilir.

ABS frenleme, fren pedalı serbest bırakılana kadar devam eder.

Dörtlü flaşörlerin yanması

Araca göre, ani yavaşlama durumunda yanabilirler.

Fren işlemine hazırlık

Araca göre, gaz pedalını hızlıca serbest bıraktığınızda, sistem durma mesafelerini düşürmek amacıyla fren sistemini çalıştırır.

Hız regülatörünün kullanılması durumunda:

  • gaz pedalını kullanıyorsanız, serbest bıraktığınızda sistem devreye girebilir;
  • gaz pedalını kullanmıyorsanız, sistem devreye girmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara