Subap Ayarı Yakıtı Etkiler mi?

Subap motorun üst kısmında bulunarak aracın hava-yakıt karışımının motordaki yanma odasına girişini kontrol eden son parçadır. Bu parçanın arıza yapması ciddi hasarlara yol açabilir ki yakıt tüketimi artışı bunların en hafifidir. Aracın yanma tepkimesine başlayarak pistonu hareket ettirmesi mantığından detaylı olarak yüzlerce makalemizde bahsetmiştik. Bu yazımızda subap konusuna derinlemesne gireceğiz. Subap sesi ya da ayarı yakıtı etkiler mi? Bekletmeden cevabı verip makalemizde detayları paylaşalım. Evet, subap ayarı yakıt tüketimini %30’a varan ciddi oranlarda artırır.

Subap Arızası Yakıtı Nasıl Etkiler?

Subaplar çifterli şekilde hareket ederek yanma odasına hava-yakıt karışımını aldığı gibi etrafında bulunan lastik parçalar bu kısma yağ kaçmasını engeller. İşte tam bu noktada yakıt tüketimini etkileyecek husus devreye giriyor. 

Eğer subaplarda kırılma, aşınma gibi bir problem olsa bu durumda aracınız hiçbir şekilde marş almaz ya da çalıştıktan sonra 5-10 saniye rölantide bekleyerek stop eder. Ancak subap lastikleri yırtılırsa motorunuzun çekişi çok zorlanır ve zamanlama düzgün olsa da içeri gereksiz yakıt kaçmış olur ve bu zamanında istenilen miktarda olmayacağı için verimsiz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.