Otomobil

Clio Rüzgar Islık Sesi Çözümü Nedir?

Bir Fransız markanın ürünü olarak satılan Clio, ülkemizde Bursa’da bulunan Renault fabrikasında Megane modeli ile beraber imal edilmektedir. Bursa’da yapılan bu yatırım 1969 yılında yapılmıştır. Dizel motorunun ekonomik olması, geniş servis ağı ve kolay ve hızlı ulaşım sağlanan yedek parçaları nedeniyle Türkiye pazarı içinde çok talep edilen modeller arasında yerini almaktadır.

Bursa fabrikasında Clio üretiminin ilk yapıldığı sene ise 1999 yılında olmuştur. Kullanışlı ve küçük olması dolayısıyla beğeni toplamıştır. Düşük hacimli ve ekonomik motor seçenekleri de pek çok sürücüyü kendine çeken özelliklerdendir. Genişleyen fabrikada modeller de geliştirilerek yedek parça ve servis ağı bakımından da önemli yollar katedilmiştir. Clio arabaları, gelişimini sürdürmektedir.

Her araçta olduğu gibi Clio araçlarında da zaman zaman bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunlardan en sık görüleni ise rüzgar sesidir. Rahatsız edici olabilen bu sorun yetkili servislerce de onaylanmış durumdadır. Rüzgar sesi şikayeti ile yetkili servislere başvurulduğunda araç 3 bilir kişi tarafından teste tabi tutulur. Gelen sonuçlar üzerinden bir değerlendirme yapılır.

Rüzgar sesinin %80 gibi oranlarda çıkması çok ciddi bir problemdir. Zira bu ses %85 ve üstüne çıktığında işitme bozuklukları gibi olumsuzluklara sebep olur. Rüzgar sesine çözüm bulmak için denenebilecek birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenleri ise, silikon çekmek ve elektirik bandı ve siyah tampon yapıştırma için kullanılan ürünle doldurmak bunlardan bazılarıdır.

Rüzgar sesi probleminde genel olarak kelebek camının fitiline basınç uygulandığında ses gider ama basınç ortadan kalktığında bu olumsuz durum devam eder. Rüzgar sesi özellikle 80 -90 kilometre hızın ardından kendini göstermektedir. Bunu engellemek için yapılan doldurma gibi çözümler ise kalıcı olmayıp arada sırada yenilenmesi gerekir.

Basit ve geçici çözümlerden bir tanesi de camların tam kapalı olduğu anda cam açma tuşuna tek tıkla kısacak basılır. Böylece camlar 1 mm veya daha altında açılmış olacak ve ses de ciddi şekilde azalacaktır. Cam fitillerinin hatalı imalatı ve montajı nedeniyle oluşan bu sorunda, cam tam kapalıyken fitilin kasılıp boşluk yaratma durumu bu küçük açıklıkla engellenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.