Kardiyo ve Ağırlık Aynı Gün Yapılır mı?

Vücut geliştirmek isteyenlerin en çok tercih ettikleri yöntemler arasında kardiyo ve ağırlık çalışmaları başta gelir. Genel kanı itibariyle, ağırlık çalışmasının güç kazanma ve kas yapma amacıyla, kardiyonun ise yağ eritme ve genel sağlığı yükseltme amacıyla yapıldığı düşünülür. Hedef olarak belirlenen vücuda kavuşabilmek için bu iki çalışmanın da düzgün bir biçimde gerçekleştirilmesi lazımdır. Burada da zamanlama devreye girer.

Gerçekleştirilen ağırlık çalışmaları ardından sinir sisteminin toparlanma ve yetenek artışı adaptasyon hareketi kapsamında gözlenir. Devam eden süreçte kaslarda da organel ve hücresel büyümeler başlar. Kardiyo yapıldığında ise kas büyütücü sinyallerden çok enerji kullanılabilirliği ile kas dayanıklılığı artışı gerçekleşmektedir. Doğrudan etkilerinden bir tanesi kas yıkımı olması dolayısıyla da önemlidir.

Bu noktalar dikkate alındığında amaç vücut geliştirme ise kardiyonun etkileri göz önüne alınarak çalışma sonrası ilk birkaç saatlik zaman diliminde bunlar en aza indirilmelidir. Kritik zamanlar olması dolayısıyla ve çalışmanın ardından vücudun toparlanmasına izin verme bakımından bu ara gereklidir. Ayrıca kardiyo çalışması ardından kasların toplanması için kullanılacak besinler yakılacağından önerilmez.

Ağırlık çalışmasından önce kardiyo yapmak da benzer şekilde, glikoz ve glikojen seviyesinin azalmasına ve adaptasyonun doğrudan kısalmasına neden olabilir. Öte yandan kardiyo kişiyi yorarak enerjinin düşmesine neden olacağı için ağırlık çalışırken istenilen performans gösterilemeyebilir. Yorgunken yapılan ağırlık çalışmaları da kaslara yollanan uyarı üzerinde azaltıcı bir etki bırakacaktır.

Ağır güç eforu gerektiren ve aşırı dayanıklılığa gereksinim duyulmayan, jimnastik ya da halter gibi, bir spor yapılıyorsa kardiyonun direk atlanması da bir seçenektir. Sinirsel değişimler ve fiber değişim göz önüne alındığında kardiyo olumsuz bir etki yapar. Ancak bu sporlarla ilgilenirken kilo vermek de isteniyorsa çalışma hacmini ya da beslenmeyi ayarlamak daha iyi bir alternatif olacaktır.

Spor planınızı oluştururken kardiyo çalışmasının ağırlığa başlamadan evvel en az 3 saat önce bitirin. Ya da ağırlık çalışmasının ardından 6 saat bekledikten sonra kardiyoya başlayın. Bu iki çalışma bu noktalara dikkat edildiği takdirde aynı gün rahatlıkla yapılabilmektedir. İkisi arasındaki süreleri uzatmak vücut için yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting