Otomobil

Clio, Symbol, Megane Korna Nerede? Stepne Nasıl Sökülür?

Renault grubu araçlarda korna ve stepne yeri ve söküp takma işlemi biraz farklı olduğundan size adım adım Megane, Clio ve Symbol marka araçlarda stepne nasıl sökülür, takılır? ve bazı modellerinde yeri değişik olan korna nerede? Hakkında bilgi vereceğiz. Tüm yazıyı dikkatlice okuduktan sonra aklınıza takılan bir yer olursa yazımızın alt kısmındaki yorum kutucuklarını doldurarak sorunuzu sorabilir ve hızlı çözüm içeren bir cevap alabilirsiniz.

Clio 2, Symbol Korna Nerede?

Clio model araçların yeni kasalarında korna alışık olduğumuz şekilde direksiyonun tam ortasına konumlanmışken, Clio 2 diye geçen kasada ve tüm Symbol modellerinde korna direksiyonun sol sinyal kolunun tam tepesinde bulunur. Buraya parmak ucuyla tıklattığınız anda korna çalar. İlk başlarda alışkın olmayacağınız için kornaya parmağınızla fazla basılı tutup trafiktekileri gereksiz rahatsız etmemeye özen gösterin.

Clio, Symbol, Megane Stepne Nerede?

Bu modellerin bagajını lastik değişimi için ilk kez açıyorsanız bir sürprizle karşılaşacaksınız. Bagajda yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi siyah bir kol var ve stepne görünmüyor. Clio, Symbol ve Megane araçlarda stepne yeri bagajın altındadır. Fakat söküm işlemi diğer türlü olduğu gibi gayet kolaydır ve bagajın altına eğilerek yorulup üstünüzü kirletmenize gerek yoktur.

Megane, Symbol, Clio Stepne Nasıl Sökülür?

Bu işlemi birkaç adımda kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle bagajın alt zemininde bulunan paspası ve krikonun bulunduğu plastik parçayı kaldırın ve ortadaki havuz şeklinde beyaz hazneyi görün ardından aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin;

  • Ortada bulunan siyah parçanın tam içinde beyaz vidaya benzer bir plastik bulunur bunu vida sökercesine çeviriniz,
  • Stepne aşağı kendiliğinden düşecektir stepneyi kendinize çekiniz,
  • Stepne lastiği ortasında bulunan siyah parçanın içinden telin sabitlendiği demir topu çıkartınız ve bagaja toplayınız.

Stepne lastiği normal lastiğin yerini tutmayacağından tamirciye gidip sorunu çözdükten sonra orijinal lastiğinizi yerine takınız/taktırınız.

Megane, Symbol, Clio Stepne Nasıl Takılır?

Takma işlemi için de yine bagajın altına eğilmenize kesinlikle gerek yoktur. İlk adım olarak stepneyi siyah çıkıntısı sizin yüzünüze bakacak şekilde bagaja yaklaştırın ve ardından aşağıdaki adımları uygulayın;

  • Bagaja topladığınız teli siyah parçanın içinden aşağı salınız,
  • Telin ucundaki ufak demir topu ters işlem sırasıyla çıkardığınız şekilde yerine takınız,
  • Stepne lastiğini aracınızın bagajının altına doğru ayağınızla sürünüz,
  • Ardından siyah parçanın mandalından yukarı çekerek tel vasıtasıyla lastiği yerine otutturun,
  • Cırt sesini duyduktan sonra lastik yerine kitlenmiştir,
  • Teli olduğu yere toplayıp beyaz plastiği sıkıca yerine vidalayınız,
  • Kriko takımı ve bagaj paspasını yerleştiriniz.

Bu adımları takip ederek Clio stepne değişimini yapabilirsiniz. Clio da olduğu gibi Megane ve Symbol gibi modellerde de işlem aynı şekildedir. Hatta Dacia markanın bazı modellerinde de stepne aynı yerde bulunur. Tekerinize taş değmesin. Şimdi güvenle sürüşe devam edebilirsini.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds