Otomobil

LPG Enjektörü Yakıtı Etkiler mi?

LPG kullanan araçlarda aynı benzin ve dizel araçlarda olduğu gibi enjektör bulunur. LPG enjektörünün görevi, LPG tankından gelen gazı motora püskürterek yanma tepkimesini başlatır. Bu yüzden LPG enjektörü arızası yakıtı etkiler mi? Sorusuna verilebilecek cevap, kesinlikle etkiler olacaktır. Gaz püskürtme görevi gördüğü için aynı zamanda gaz enjektör de denir. Bu parça maliyeti fazla olmamakla beraber belirli kilometrelerde bir değişmesi gerekmektedir. Değişimi için periyodik bakım takibi yerine genellikle performans düşüklüğü yaşanması durumu beklenir.

LPG Enjektör Arızası Yakıtı Etkiler mi?

Öncelikle LPG Enjektörünğn bozuk olması halinde aracınızda yaşayacağınız maddeleri listeleyelim;

  • Benzinden gaza geçişte zorlanma,
  • Gaz konumunda iken araçta titreme ve tekleme,
  • Çekiş düşüklüğü,
  • Bir depo gaz ile gidilen çok daha düşük kilometre yol.

Sonuncu madde ilk maddelerin sonucu olarak meydana gelmektedir. Motorun yanma odasına düzensiz ve verimsiz bir şekilde püskürtülen gaz aracın yakıtını etkiler. Yakıt artışı arızanın boyutuna bağlı olarak değişmekle beraber, %25 oranlarına kadar varabilir. Aracınızı LPG servisinde ECU’ya yani LPG beynine bağlatarak hata kodlarından arıza olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yukarıda durumlardan yalnızca birini yaşayabileceğiniz gibi hepsini aynı anda da yaşayabilirsiniz.

LPG Yakıt Tüketimi Neden Artar?

Konumuzda belirttiğimiz enjektör arızasından başka LPG tüketimini artıran birçok sebep vardır. Aracınızın motorunda veya mekanik/mekatronik sisteminde bulunan her hangi bir arıza hem benzinde hem de gazda çok yakar. Eğer sadece LPG tüketiminde artış varsa aşağıdaki durumları sırasıyla kontrol ediniz. Aracın gaz yakmasını artıran temel sebepler;

  • LPG gaz ayarının bozuk olması,
  • LPG filtresinin değiltirilmemesi kirli filtre,
  • Gaz enjektör arızası,
  • LPG beyninde meydana gelen bir arıza dolayısıyla aracınızın gaz ve benzin arasında sık sık geçiş yapması

Başlıca sebeplerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.