Cloud Computing ( Bulut Bilişim ) nedir? Cloud Hizmeti veren firmalar kimlerdir ?

Cloud Computing yani Türkçe’si ile bulut bilişim günümüz dünyasında sıkça duyduğumuz. Fakat Tanımına pek aşina olmadığımız 21. Yüzyıl Bilişim teknolojisidir. Cloud Sistemler biz kullanıcılara sistemli, verimli ve güvenilir bir online erişim ve çalışma ortamı sağlayan teknolojilerdir.

Cloud Sistemler oluşturulurken yapılan işlemler ?

Alacağınız hizmet şekline göre değişmekle beraber bazı zorunlu gereklilikleri vardır. Bunların başında virtualization (sanallaştırma) gelir. Yani Server dediğimizde bir çoğumuzun aklına genelde büyük makineler gelir. Ancak çoğumuz bunların içeriğinde ne işlemler döndüğünü bilmeyiz. İşte sanallaştırma kavramı burada anlam kazanıyor. O büyük makinelerde yüksek özellikli donanımlar mevcut oluyor. Yani Terabaytlarca disk boyutu, onlarca çekirdek ve network elemanları vs.

İlginizi Çekebilir:  Miles and Smiles Bonus Özelliği Var mı?

Sanallaştırma yapılarak bunlar kullanıcı isteklerine göre hazırlanıp kullanıcıya hizmet olarak sunuluyor. Yani ben bir 1 GB RAM’li 2 core’lu 3 GHz işlemcili ve 5 TB harddiski olan bir makine kiraladım dediğimizde real anlamda orada bu özellikleri taşıyan bir makine olmuyor. Bu az önce bahsettiğimiz büyük server’ın içindeki donanımdan bizim istediğimiz kadarı bizim için ayırılıyor. Ve bizim erişip yönetebilmemiz için de bize bir erişim yolu sağlanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Zıpkın Nedir? Nasıl Bir Silahtır?

Cloud Sistem Çeşitleri nelerdir?

Basitçe 3 çeşidi vardır IAAS,PAAS,SAAS

Bunlar esasında yetkinlik seviyeleridir.

IAAS’da  (Infrastructure as A service)

Bir makineniz var ve o makineye erişim izinlerinini uygulamarı, runtime environment (Çalışma alanlarını) sizler ekler ve uygulamanızı sunar veya kullanırsınız.

PAAS’da (Platform As A Service)

Size makine ve onun erişim izinleri ve hatta R.E.’leri ayarlanır hangi dilde geliştirme yapmak istiyorsanız tabii (Örneğin Java,Php, .NET) siz sadece o dilde çalışan kodu Cloud Servisinizin size sağladığı arayüzden yükleyerek çalıştırabilirsiniz.

SAAS (Software As A Service)

İlginizi Çekebilir:  Twitter Sayfanızı Büyütmenin 3 Yolu

Bura direk son kullanıcıya hitap eden bir servis sunar.Hiç bir server veya yazılımsal bir işlem yapmadan bir arayüzle hizmet alırsınız. GOOGLE DOCS, DROPBOX bulara örnektir.

Cloud Computing hizmetlerini veren firmalar?

Bilişim devi dediğimiz bütün firmaların bulut bilişim hizmeti mevcuttur. Microsoft (Azure), Google, Amazon( AWS), AliBaba.

Cloud’un özellikle de en çok tavsiye edilen servis olma sebebi her şeyden önce kullandığınız servislere kullandığınız kadar ödersiniz. Kanaatime göre Cloud Sistemler geleneksel IT çözümlerinin sonunu getirme yetisine fazlasıyla sahip ve getirecekler de.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara