Coğrafi Bölgelerin Üretimde 1. Olduğu Tarım Ürünleri Nelerdir?

Ülkemizde yetiştirilen tarım ürünleri, bölgelere göre çeşitlilik gösteriyor. Bölgelerin coğrafi konumlarından ötürü, yetiştirilen tarım ürünleri de çeşitlilik göstermektedir. Söz konusu bölgelerde yetiştirilen tarım ürünleri, başta bölge halkı olmak üzere birçok alanda çok fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. Bazı tarım ürünleri, belirli bölgelerde yetişmekte ve bu da bazı coğrafi bölgeleri üretimde 1. sırada yapmaktadır. Coğrafi bölgelerin tarım ürünlerinde, birinci olduğu bitkiler, ihracatın da en fazla yapıldığı ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte coğrafi bölgelerin üretimde 1. olduğu tarım ürünleri.

Marmara Bölgesi

Ülkemizin kuzeydoğusunda yer alan ve Trakya, İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Çanakkale gibi illeri kapsayan Marmara Bölgesi şu ürünlerin üretiminde birinci sıradadır:

İlginizi Çekebilir:  Polikrami Kara Kalem Marketi

– Ayçiçeği
– Pirinç
– Keten

Karadeniz

Ülkemizin en fazla yağış alan bölgesi olan ve Karadeniz’e kıyı olan şehirleri kapsayan Karadeniz bölgesinde yetişen ürünler daha çok kış ılıklığı ve bol yağış isteyen ürünlerden oluşmakta. Karadeniz bölgesinin üretimde birinci sırada yer aldığı tarım ürünleri şu şekildedir:

– Çay
– Fındık
– Kenevir

Akdeniz

Ülkemizde İç Anadolu ile birlikte en fazla tarım ürününün yetiştirildiği yerlerden biri olan Akdeniz Bölgesinde yetişen ürünler ise Karadeniz Bölgesinde olduğu gibi kış ılıklığı isteyen tarım ürünleridir. Akdeniz Bölgesinin üretimde birinci sırada olduğu tarım ürünleri şu şekildedir:

İlginizi Çekebilir:  Az Gelişmiş Ülkelerin Özellikleri Nelerdir?

– Muz
– Turunçgiller
– Susam
– Mısır
– Yer Fıstığı
– Soya Fasulyesi
– Gül
– Anason

Ege Bölgesi

Ülkemizin en batısında yer alan ve Akdeniz Bölgesi ile (kıyı kesimleri) hemen hemen aynı iklim tipine sahip olan Ege Bölgesinin üretimde birinci sırada yer aldığı tarım ürünleri şu şekildedir:

– Zeytin
– Üzüm
– Haşhaş
– Tütün
– İncir

İç Anadolu

Ülkemizin orta kısımlarında yer alan ve geniş bir alanı kapsayan İç Anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri daha çok sert karasal iklimde yetişen ürünlerdir. İç Anadolu Bölgesinin üretimde birinci sırada yer aldığı tarım ürünleri şu şekildedir:

İlginizi Çekebilir:  Osmanlıca; Rika

– Buğday
– Arpa
– Çavdar
– Şeker Pancarı
– Patates
– Yeşil Mercimek

Doğu Anadolu

Ülkemizin en doğusunda bulunan ve Orta kısımlara kadar uzanan Doğu Anadolu Bölgesi, kapasite bakımından diğer bölgelerden daha az zengin bir bölgedir. Doğu Anadolu Bölgesinin üretimde birinci sırada yer aldığı tarım ürünleri şu şekildedir:

– Kayısı

Güneydoğu Anadolu

Ülkemizin en sıcak ve kurak bölgesi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin üretimde birinci sırada yer aldığı tarım ürünleri şu şekildedir:

– Pamuk
– Kırmızı Mercimek
– Antep Fıstığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara