Yeşilırmak ve Kızılırmak Hangi Delta Ovasını Oluşturur?

Türkiye sınırları içerisinde doğan ve Türkiye sınırları içerisinde denize dökülen akarsular arasında Yeşilırmak ve Kızılırmak, önemli bir yer tutmaktadır. Peki Yeşilırmak ve Kızılırmak hangi delta ovasını oluşturur? Bafra ve Çarşamba ovasına hangi akarsular dökülmektedir? 

Yeşilırmak Nehri 

Çarşamba Delta Ovasını oluşturur. Sivas’ın kuzeyinden doğan ve Samsun Çarşamba’da Karadeniz’e dökülen Yeşilırmak Nehri’nin toplam uzunluğu 519 kilometre olup havza alanı ise 36.144 kilometrekaredir. Ülkemizdeki akarsuların nerdeyse tamamı gibi düzensiz bir rejime sahip olan Yeşilırmak Nehri üzerinde Almus, Ataköy, Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu, Kılıçkaya ve Süreyyabey barajları yer almaktadır. 

Kızılırmak Nehri 

Bafra Delta Ovasını oluşturur. Sivas’ın Kızıldağ bölgesinden doğan ve ülke içindeki en uzun akarsu olma özelliğini taşıyan Kızılırmak Nehri’nin toplam uzunluğu 1355 kilometredir. Havza alanı ise 78.180 kilometrekare olup Yeşilırmak deltasının yaklaşık iki katı bir büyüklüğe sahiptir. Ülkemizdeki akarsuların neredeyse tamamı gibi Kızılırmak da düzensiz bir rejime sahiptir. Nehir üzerinde toplam 8 adet baraj bulunmaktadır. Bunlar:

1. Sarıoğlan 

2. Yamula

3. Kesikköprü 

4. Hirfanlı 

5. Kapulukaya

6. Altınkaya

7. Derbent 

8. Obruk 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.