Denetimli Yetiştirilen Bitkiler Nelerdir?

Ülkemizde yetiştirilen ve üretimi yapılan tarım ürünlerinden bazıları belirli bir denetim altına alınarak kullanıma sunuluyor. Coğrafya terminolojisindeki ismiyle “denetimli yetiştirilen bitkiler” olan bu ürünler, çeşitli nedenlerden dolayı üretimi devlet tarafından kısıtlanmıştır. Bazı tarım ürünlerinin sağlığa zararlı olması gibi nedenlerden ötürü de devlet, üretimi kısıtlamıştır. Peki denetimli yetiştirilen ürünler nelerdir? Ülkemizde hangi bitkilerin yetiştirilmesi belirli bir denetime tabi? İşte kısaca Denetimli Yetiştirilen Bitkiler

Haşhaş

İnsan sağlığı için son derece zararlı olan haşhaş bitkisi, aynı zamanda uyuşturcu yapımında kullanılan bir bitki olması nedeniyle üretimi ve yetiştirilmesi devlet eliyle yapılmaktadır.

Kenevir

Yine insan sağlığı açısından oldukça zararlı olan kenevir bitkisi, uyuşturucu yapımında kullanılan bir bitki olması nedeniyle denetimli yetiştirilen ürünler arasında yer alıyor.

Tütün

Ülkemizin en önemli sanayi bitkileri arasında yer alan tütünün üretimi de devlet eliyle kontrol altına alınmıştır. Tütünün üretiminin devlet eliyle kontrol altına alınmasının en önemli nedeni kaliteyi koruma amaçlı olmasıdır.

Pirinç

Özellikle yetiştiği bölgelerde çok fazla sinek, sivrisinek ve haşere ve böcek gibi salgın hastalıklara yol açabilecek hayvanların yer alması nedeniyle pirincin üretimi de sağlık koşulları nedeniyle devlet eliyle kontrol altına alınmıştır.

Şeker Pancarı

Ülkemizde en çok üretilen bitkiler arasında yer alan şeker pancarı, Türkiye’de “fabrika kapasitesi” nedeniyle üretimi devlet eliyle kontrol altına alınmıştır.

Çay

Yine tütünde olduğu gibi çayda da “kaliteyi korumak maksadıyla” üretim devlet eliyle kontrol altına alınmıştır.

Ülkemizde yetiştirilen en önemli bitkilerin başında hiç şüphesiz tütün ve çay gibi ürünler geliyor. Bu ürünlerde kaliteyi korumak, ekonomik getiriyi sabitlemek veya artırmak, devlet tarafından üretimi kontrol altında tutmak için öngörülen bir müdahale olmuştur.

Ülkemizde, söz konusu bu bitkiler önemli bir istihdam kaynağıdırlar. Özellikle çay, Doğu Karadeniz bölgesinde önemli bir geçim kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Denetimli yetiştirilen ürünler veya denetimli yetiştirilen bitkiler kısaca şunlardır: Haşhaş, Kenevir, Tütün, Pirinç, Çay ve Şeker Pancarıdır. Ülkemizde söz konusu bu bitkilerin üretimi ve yetiştirilmesi, devlet eliyle kontrol altına alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir