Türkiye’nin İthal ve İhraç Ettiği Ürünler Nelerdir?

Türkiye’de her ne kadar ekonomi hizmet ve sanayi üzerine kurulu olsa da tarım hala ülkemizin önemli geçim kaynaklarından biridir. Çeşitli tarım yöntemleri ile Türkiye’de tarım ürünleri üretiliyor ve bazı tarım ürünleri de diğer ülkelerden ihraç ediliyor. Türkiye’nin ithal ettiği ürünlerin önemli bir kısmı, ülke içerisinde sağlıklı bir şekilde yetiştirilmeye müsait olmayan ürünlerden oluşmakta. Öte yandan Türkiye’nin ihraç ettiği tarım ürünleri ise Türkiye’nin üretimde dünyada birinci olduğu ürünlerden oluşmakta. Bu yazımızda Türkiye’nin ithal ettiği veya ihraç ettiği tarım ürünlerinden bahsedeceğiz. İşte Türkiye’nin ithal ve ihraç ettiği tarım ürünleri;

Türkiye’nin İthal Ettiği Tarım Ürünleri Nelerdir?

-) Muz
-) Kakao
-) Hurma
-) Kauçuk
-) Hindistan Cevizi
-) Kivi
-) Pirinç
-) Mısır
-) Baklagiller
-) Ananas

Türkiye’nin İhraç Ettiği Tarım Ürünleri Nelerdir?

-) Fındık
-) Kuru Üzüm
-) Kuru İncir
-) Kuru Kayısı
-) Kırmızı Mercimek
-) Kiraz
-) Ayva
-) Nar
-) Turunçgiller
-) Antep Fıstığı
-) Sebze ve Çiçek

Türkiye’nin bulunduğu konumundan dolayı kivi, Hindistan cevizi, kakao ve hurma gibi ürünler ülkemize yetişmediği için bu ürünler diğer ülkelerden ithal ediliyor. Fakat pirinç, mısır ve baklagiller gibi tarım ürünleri ise aşırı tüketimden dolayı ihtiyacın karşılanmaması sonucu ithal edilmektedir.

Türkiye’nin ihraç ettiği tarım ürünleri ise daha çok ülkemizin sınırlı bölgelerinde yetişen (fındık gibi) ya da hemen hemen her bölgede (kayısı, ayva, kiraz gibi) ürünlerden oluşmakta. Türkiye’nin ihraç ettiği tarım ürünleri, daha çok ülkemizin üretimde dünya birincisi olduğu ürünlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir