Çomar Ne Demek?

Çomar: İsim/Sıfat. Kelimenin/kavramın ortaya çıkışı, çok uzun yıllara dayanmamakla birlikte, çomar kelimesinin aslı ve asıl kullanım yeri, EkşiSözlük yazarlarının ifade ettiği şekliyledir. Eskiden Çomar kelimesi, sıklıkla bir hayvana verilen isimdi. Fakat daha sonra kelimenin anlamında bir genişleme oldu ve Çomar kelimesi bazı kesimden insanları ifade eden bir sözcük haline geldi. EkşiSözlük yazarlarına ve popüler kullanımına göre Çomar kelimesi hangi anlamlara geliyor? Hangi kesimden insanları ifade ediyor? İşte “Popüler kullanımına göre” Çomar kelimesinin anlamı;

İlginizi Çekebilir:  Bahtiyarlık Nedir? Ne Demek? Bahtiyarlığın Tanımı

– AKP seçmeni: AKP sempatizanları ve genellikle bu parti etrafında şekillenen siyasilerin tarafında yer alan kesim.
– Kültürsüz İnsanlar: Eğitimsiz ve kültürsüz insanlar için kullanılan bir kelime haline gelen Çomar kelimesi, eğitimsizliğinden ve kültürsüzlüğünden dolayı içi boş ve asılsız argümanlar üreten, cümleler kuran bir kesimi ifade ediyor.
– Yobaz: Dini inanışlarında ileri giden ve kendi ahlaki değerlerini kendi dininin hoşgörüsünden muaf tutup, başkalarına da dayatan insanlar, saygısız ve anlayışsız kişiler için de ayrıca kullanılmaktadır.
– Siyaseti Bilmeyen İnsanlar: Sadece genel görüşe ve siyasi liderlerinin sözlerine bakıp ülke gündemi hakkında yorum yapan insanlar için de yine Çomar kelimesi kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Dejenere Olmak Ne Demek?

Özellikle Gezi Parkı olaylarından sonra Çomar kelimesi, EkşiSözlük ve temsil ettiği çevre tarafında yukarıda bahsedilen kesime yönelik kullanılmaya başlanan bir kelime haline geldi.

Kelimenin altını biraz daha kazıdığımızda fazla ağır anlamları da çıkmaktadır. Bir noktada ise Çomar kelimesi “aşağılayıcı ve hakaret içeren söz” olarak da nitelendiriliyor.

İlginizi Çekebilir:  Perifer Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir kesime ithafen kullanılan bu kelimenin tarafları iyice birbirine düşüreceği aşikar. Çomar kelimesini bu saatten sonra her ne kadar iyi niyetli kullanırsanız kullanın hep kötü tarafı ile algılanacak ve öyle yorumlanacaksınız. Kelimeler ise bu gibi süreçlerden geçerek “galat” olabiliyorlar.

“Galat-ı meşhur lügat-ı fasihten evladır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara