Çorba Yemek Kilo Aldırır mı?

Çorba yemek gerçekten kilo aldırıyor mu? Yazıyı okuduktan sonra bu konuya açıklık getireceğiz.

Öncelikle şunu yazının başında belirtmeliyim – belirtmekten dilim de tüy bitti ya neyse – bırakın çorbayı hangi özel tarifi denerseniz deneyin aldığınız enerji miktarını kısmadan zayıflayamazsınız. Çorba genellikle diyet listelerinde bulunan süslenip püslenip gazete köşelerinde manşet olan bir yemek. Aslında çok geniş bir kavram. Hangi çorbayı yediğiniz kilo aldırır mı? Sorusuna net bir cevap verebilmek açısından önemli.

Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki günde bir kaseyi geçmemek kaydıyla istediğiniz çorbayı tüketin. Fakat size asıl kilo aldıracak olan aldatmacayı tam da şimdi açıklayacağım. Bol sebzeli bu, yarısı su zaten diyerek kendinizi kandırıp diyetinize devam ederken yanına birkaç kase de çorba eklerseniz. Çorba kilo aldırır.

Az miktarlarda yendiğinde bir zararı olmayacağından bahsettik. Bu az yediğiniz çorba da unlu çorbalardan olmasa daha da makbul olur. Çünkü un diyet yaparken ya da kilonuzu korumaya çalışırken kaçınmanız gereken ilk düşmandır.

Su içsem yarıyo bahanelerini artık bırakmanın vakti geldi. İçtiğiniz unlu bir çorbayı da sırf içeriğinden dolayı su sayıyorsanız tabii ki kilo alırsınız. Her insanın metabolizma hızının farklı olduğu bir gerçek fakat bunu bir bahane haline getirip başka yerlerde çözüm aramayın. Aldığınız enerjiyi kısmanız – örneğin daha az çorba içmeniz – kilo almanızı engelleyecektir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.