Biyografi

Terörist Değil Gazeteci: Coşkun Aral

Siirt’te doğdu dünyada gezmediği sadece birkaç ülke kaldı mesleği gazetecilik, fotoğrafları ve belgeselleriyle gündeme geldi. Bir ara çektiği fotoğraf times dergisine kapak oldu dünya gezgini Coşkun Aral. Dünya’yı gezmeyi tabiki çok seven aynı zamanda mütevazi ve uyumlu bir insan Coşkun Aral gittiği ülkelerde kızarmış böcek, fare yediği bile olmuş bunları söylüyorum onların kültüründe normal olabilir ama bizim gibi böyle bir kültürde yaşadıktan sonra oraya tam uyum sağlayıp gerekirse fare veya çürümüş et yemek tahmin ettiğiniz gibi kolay olmayacaktır. Yani bu gezginlik biraz farklı gezginlik tabii işleri gereği görevleri ve savaş muhabirliği de yapmış fakat asıl anlatmak istediğim şey elinde sadece fotoğraf makinesiyle güneşli güzel havada gezip akşam beş yıldızlı oteline geri dönmek ve o harika akşam yemeğini yemek değil ki Coşkun Aral’ da yemeyi farklı lezzetler tatmayı sever yani yemekten anlar.

Maddi imkanının o zamanlar çok iyi olmadığını da ekler Coşkun Aral çıktığı televizyon programlarında yapılan röportajlarıyla ama aynı zamanda öyle gezmek yeni şeyler keşfetmek için fazla bir bütçeye gerek duyulmadığını da özellikle her seferinde yineler ve bunu o zamanlar yaşayarak örnek olmuştur. Bir haber getirir aldığı parayla yine farklı bir ülkede farklı bir maceraya atılırdı.

14 Ekim 1980 günü İran’dan Irak’a gitmek için vize almak amacıyla Ankara’dan bindiği uçağı İran’a yönlendirildi. Uçak kaçırılma olayları defalarca yaşandı fakat Coşkun Aral’ın içinde bulunduğu kaçırılan uçakta biraz daha farklı bir olay yaşandı. Coşkun Aral teröristlerden izin alarak teröristler ile konuşmaya ve fotoğraflar çekmeye başladı. Uçağın içinde aynı zamanda Turgay Ciner’de bulunuyordu.

Coşkun Aral korkmamıştı çünkü zaten cephelerde savaşlarda çok muhabirlik deneyimi yaşamıştı. Bu olay yaşandığı sırada 24 yaşındaydı.

Teröristler ile konuşurken Coşkun Aral’a silahı uçağa nasıl soktularını dahi anlatmaya başlıyorlar. Türkçe-Osmanlıca sözlük içinde uçağa silahı sokmuşlar. Uçak Diyarbakır’a indirilince uçağa bir operasyon düzenleniyor ama bir yanlış anlaşılmadan dolayı uçağın içinde Coşkun Aral’ın yaşamadığı şey kalmamış uçaktaki yolcular teröristler ile konuşup iyi anlaşıyordu terörist olabilir demesi üzerine uçağa operasyon düzenleyen askerlerden nerde o fotoğrafçı terörist? diye bir ses duyuluyor. Tabi Coşkun Aral o an silahın dipçiği ile darp ediliyor. Sonrasında ne mi oldu soruşturmalar sorgular derken tabiki Coşkun Aral’ın suçsuz olduğu ortaya çıktı ama bu olaydan geriye kaçırılan bir uçağın içinde çekilmiş ilk ve tek fotoğraflar kaldı. Tabii bu olaydan sonra Coşkun Aral onlarca ödül aldı.

Fotoğraflar Coşkun Aral’a aittir coskunaral.com’dan alıntılanmıştır.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi