Cundi Ne Demek?

Cundi ne anlama geliyor? Cundi ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Cundi kelimesinin anlamından söz edeceğiz.

Osmanlı Devleti, spora verdiği önemle de diğer Türk Devletleri’nden ayrılan bir özelliğe ve öneme sahipti. Devlet, çeşitli zamanlarda spora önem vermiş ve sporu desteklemiştir. Öte yandan Osmanlı Devleti’nde “at” tıpkı diğer Türk Devletleri’nde olduğu gibi hem sosyal yaşamda hem de askeri alanda vazgeçilmez bir parça olmuş ve atlar çeşitli alanlarda çeşitli görevlerde kullanılmak üzere yetiştirilmiştir.

Osmanlı Devleti’nde hünerli at binicilerine “Cundi” ismi verilmiş ve atı iyi kullandıkları için özel bir isimle anılmışlardır. Cundiler atı iyi kullanmakla birlikte bu hünerlerini savaş alanında da sergilerlerdi. Atlı süvarilerin çoğu Cundidir.

Hünerli, yani maharetli ve yetenekli at binicilerinin farklı bir isimle anılması, Osmanlı Devleti’nde ata verilen önemi gözler önüne seriyor. Tıpkı iyi ok atan kişilere “kemankeş” isminin verilmesi gibi iyi at binen (kullanan) kişilere de Cundi adı verilmiştir.

Öte yandan Osmanlı Devleti’nde spora verilen önem sadece bununla sınırlı kalmamış, güreş başta olmak üzere jimnastik, futbol ve okçuluk alanlarında devlet sporculara destek vermiştir. Özellikle Dağılma Döneminde spora verilen önem daha da artmıştır.

İlginç Bir Bilgi: 1920 Anvers (Belçika) Olimpiyatlarına Osmanlı Devleti ve Almanya, I. Dünya Savaşı’nı başlattıkları gerekçesiyle alınmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: