Gündem

Cüzdanım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

İşinize, okulunuza, eğlenceye vs. giderken yolda cüzdanınızı düşürdünüz veya çaldırdınız… Berbat bir his olmalı şüphesiz… Böyle bir durumla karşılaşırsanız umarız bulmuşsunuzdur, yok bulamadım da yazıyı okumaya geldim ne yapmam gerekli? Diyorsanız, burada mağdur arkadaşlarıma yardımcı olmak için bu yazıyı yazdım.

Cüzdanınızın içinde resmi çerçeve içerisinde önemli olan kredi kartı, okul kartı, nüfus cüzdanınız, ikametgâh belgeniz, ehliyet vs. önemli resmî belgelerimiz bulunuyordur mutlaka.

Kredi/Banka kart veya kartlarınızı iptal ettirmek isteyeceksinizdir. Bu yüzden ilgili bankaya kayıtlı yani kendi telefon numaranızdan bankayı arayarak iptal işlemlerini yapmanız gerekmekte. En son ne zaman kullanıldığını da belirttikleri için kartınız çalındı üstüne bir de paranız çalındı mı çalınmadı mı anlıyorsunuz. Umarız ki böyle bir durum söz konusu değildir. Yeni kart çıkarma işlemi isterseniz size soruyorlar, kabul ettiğiniz taktirde telefon üzerinden işlemler hemen başlıyor. 3-10 gün arasında elinize banka/kredi kartı ulaşabiliyor.

Tutanak tutmaya kart iptal işleminin ardından en yakın karakola gitmeniz gerekiyor. Tutanak süresinde +3 kopya isteyin, gerekli olabilir diğer kartları çıkarırken. Çalıntı olduğunda ödenen tutarlardan muaf olmanız gerekiyor, bu yüzden de tutanak işi önemlidir.

Kimlik çıkartması kolay ancak çalındığı zaman, eğer kaybetmişseniz aşağıdaki tutarları ödemek zorundasınız.

Nüfus Cüzdanını Kaybedenler: Bu kişiler kimlik yenileme haklarını henüz kullanmadıkları için 22,50 TL ücret ödeyerek çipli kimlik belgesi alacaktır. 

Yeni Tip Çipli Kimliklerini Kaybedenler: Bu kişiler daha önceden Nüfus Cüzdanı yenileme haklarını kullandıkları için 45 TL ücret ödeyecektir. 

Kaybedilen belge uluslararası aile cüzdanı ise talep edilen meblağ 121 TL olacaktır.

Çalıntı işlemleri için tutanağınızla birlikte ikamet ettiğiniz muhtarlığa gidiyorsunuz. Yeni çekilmiş 2 vesikalık fotoğraf ile bir talep formu alıyorsunuz. (6.5TL) sonra nüfus müdürlüğüne tutanağınızla birlikte giderek, ekstra ücret ödemeden (7.5TL belge ücreti dışında.) işinizi halledebiliyorsunuz hemen.

Ehliyet çıkartırken başlangıçta bu siteden “http://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/Default.aspx” randevu almanız gerekiyor. Tutanak, kimlik fotokopiniz, 119TL ve 3 adet vesikalık fotoğraf ile birlikte emniyete gidiyorsunuz randevu saatinde. Parmak izi veriyorsunuz ardından form dolduruyorsunuz. Gün içinde veya ertesi gün teslim ediliyor.

Böyle bir durum yaşamamanızı diliyorum. Belirttiğim ücretler değişiklik gösterebilir, garanti olması için garanti ücretle gitmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds