Dengeleme Gazı Nedir? Dengeleme Gazı Piyasası Ne Anlama Geliyor?

Dengeleme gazı veya dengeleme gazı piyasası. Elektriğe yapılan zamdan sonra bir zam da doğalgaza geldi. Enerji Günlüğünden Mehmet Kara’nın haberine göre doğalgaza 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere %20 zam yapılacak. Ortaya çıkan bu iddia, günün en çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Aynı zamanda bu zam haberinde geçen “dengeleme gazı” veya “dengeleme gazı piyasası” yine merak edilen soruların başında yer aldı. Peki dengeleme gazı nedir? Dengeleme gazı piyasası neye denir? İşte ayrıntılar. 

İlginizi Çekebilir:  Kanguru Yiyebilirsiniz

BOTAŞ, Enerji Günlüğünden Mehmet Kara’nın haberini doğrulayan bir hareketle dengeleme gazı fiyatlarında bir önceki aya oranla % 20’lik bir artış yapıldığını duyurdu. Piyasa aktörleri söz konusu bu artışı, 1 Temmuz 2018 tarihinde doğalgaz tarifelerine tahmini aynı oranda veya minimum 50 TL zam yapılacağının işareti olarak değerlendirdi. 

Dengeleme Gazı (Piyasası) Nedir? 

Dengeleme gazı piyasası, abonelerin aylık bazda önceden kullanımı konusunda önceden bilgilendirme yaptığı oranda (miktarda)  doğalgazı tüketemeyeceklerini görmeleri halinde, bunu tahminin ettiklerinden daha fazla tüketim yapan (gerçekleştiren) diğer bir kullanıcıya satabildiği veya da tam tersi bir şekilde alabildiği bir pazar olarak bilinmektedir. Talep ettiği miktardan daha fazla tüketim yapan kullanıcı, söz konusu miktarı ihtiyaç fazlası gazı bulunan diğer bir kullanıcıdan alamaması halinde, fazla tükettiği miktar için BOTAŞ’ın belirlemiş olduğu  dengeleme gazı fiyatını ödüyor. Ve bu fiyat, normal gaz satış tarifelerinden daha yüksek olmaktadır. 

İlginizi Çekebilir:  Yerli ve Milli Söylemlerinin Değersizleştirilmesi

24 Haziran seçimlerinin ardından beklenen zamlar, ilk olarak enerjide kendisini belli etti. Bu henüz bir iddia ve sinyal niteliğinde bir gelişme. BOTAŞ’ın bu konu ile herhangi bir açıklaması olmadı fakat dengeleme gazı fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 20 zam yapması ciddi bir hamle olarak değerlendirildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi