Deprem Belirtileri Nelerdir? Depremi Önceden Bilmek Mümkün mü?

Depremin belirtileri nelerdir, depremlerin belirtileri nasıl anlaşılır? Daha önceki yazılarımızda çeşitli güncel meselelerden ve konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca deprem belirtilerinden söz edeceğiz.

Deprem Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle şunu ifade etmekte fayda var ki bilim her ne kadar ilerlese de depremin ne zaman veya hangi aralıkta olacağını açıklayabilecek bir birikime sahip değildir. Depremler önceden kestirilemeyen ve öngörülmesi mümkün olmayan felaketlerdir. Bu nedenden dolayı alanında uzmanlaşmış herhangi bir bilim insanı dahi deprem hakkında kesin bir belirti sunamaz. Ancak birkaç belirtiden söz edebiliriz.

Faylar

Ülkemizde birden fazla fay hattı bulunuyor. Bunlardan en önemlisi Kuzey Anadolu Fay Hattı. Söz konusu bu hat, Varto, Erzincan, Kelkit Vadisi, Erbaa-Niksar Oluğu, Ladik, Kargı, Tosya, Ilgaz, Çerkeş, Bolu, Düzce, Adapazarı, Sapanca Gölü, İzmit Körfezi üzerinden Marmara Denizi’nin kuzeyini izleyerek Saros Körfezi ve Kuzey Ege Denizi’ne ulaşır. Bu Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki yerler, fayların yoğun olarak geçtiği ve olası bir kırılmada en çok zararı görecek olan yerlerdir. Bu bölgelerde meydana gelen küçük çaptaki depremler ve artçı diye ifade edilen çok küçük ölçekteki depremler kendisinden sonraki depremler hakkında da detaylar verir. Fakat küçük bir depremden sonra olası bir büyük depremin enerjisinde bir azalma söz konusu olamaz. Kırığın yer yüzüne daha yakın ya da daha derinde gerçekleşmesi de yine depremin hasarını ve tesirini etkilemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Brain Out ''Kaç Civciv Var'' Sorusunun Cevabı Nedir?

Gökyüzünde Oluşan Bulutlar

Bu konu ile ilgili olarak herhangi bir bilimsel açıklama ya da kanıt ortaya konmuş/açıklanmış olmasa da pek çokları tarafından depremlerden önce havanın genelde boğucu ve bulutların olağandan farklı bir şekilde göründüğü dile getirilmektedir. Özellikle 1999 depreminden hemen önce gökyüzünün olağandan farklı olarak kırmızı bir renkte olduğu, havanın oldukça basık ve boğucu olduğu pek çok kişi tarafından dile getirilmişti.

İlginizi Çekebilir:  Stump Me 6. Seviye “En Büyük Balığı Bul” Sorusunun Cevabı Nedir?

Hayvanlar Depremi Hisseder mi?

Deprem belirtileri konusunda en çok merak edilen konu başlıklarından biri de hayvanların depremi hissedip hissetmedikleri olmuştur. Örneğin köpeklerin deprem olmadan kısa bir süre içinde huysuzlaştıkları, havlamaya başladıkları ve tuhaf hareketler sergiledikleri yine pek çok kişi tarafından dile getirilmiştir. Deprem öncesinde kedi, köpek, muhabbet kuşu ve diğer evcil hayvanların depremi hissettiklerine dair herhangi bir bilimsel açıklama yoktur. Kulakları insanlara göre çok daha duyarlı ve hassas olan hayvanların muhtemel bir his konusunda insanlardan çok daha gelişmiş olmaları muhakkaktır. İnsanların depremleri önceden hissetmeleri ya da öngörmeleri beş duyu organı ile mümkün değildir. Bulutlar da yine bu konuda deprem hakkında net bir bilgi vermeyebilir.

İlginizi Çekebilir:  Stump Me 24. Seviye “Işığı Yak” Sorusunun Cevabı Nedir?

Deprem Belirtileri ile İlgili Aramalar

Google’da deprem belirtileri ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; deprem belirtileri 2019, deprem belirtileri 2018, deprem belirtileri kediler, deprem belirtileri gökyüzü, insanlar depremi nasıl hisseder, 1999 depremi öncesi gökyüzü, deprem olacağını önceden nasıl anlarız, deprem bulutu nasıl olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi