Kedi ve Köpekler Depremi Hisseder mi? Köpeklerin Depremi Tahmin Ettiği Doğru mu?

Kedi ve köpekler depremi hisseder mi? Depremi kediler ve köpekler önceden hisseder mi? Daha önceki yazılarımızda depremler hakkında detaylı yazılar kaleme almıştık. Bu yazımızda ise kısaca ”kedi ve köpeklerin depremi hissedip hissetmediklerinden” söz edeceğiz.

Kedi ve Köpekler Depremi Hisseder mi?

Son günlerde İstanbul’da meydana gelen depremlerden sonra deprem belirtileri ve depremin önceden tahmin edilip edilmeyeceği gibi sorular daha sık sorulmaya başlandı. Bununla ilgili olarak da kedi ve köpeklerin depremi önceden bilip bilmedikleri merak konusu oldu.

Öncelikle kedi ve köpeklerin depremi önceden bilip bilmedikleri ile ilgili olarak net bir bilimsel açıklama ve araştırma yoktur ancak kedi ve köpekler deprem olmadan önce tuhaf hareketler sergilemesi ile dikkat çeker. Özellikle köpeklerin depremden kısa bir süre önce havlamaya ve olağandan farklı davranması köpeklerin depremi önceden hissettikleri hakkında şüpheler uyandırmıştır.

Her ne kadar bilimsel bir kanıt olarak ortaya konulacak olmasa da Show TV’de yer alan bir haberde köpeklerin depremi, meydana gelmeden 4 dakika önce hissettiği belirtilmiş ve kamera kaydında köpeklerin hiçbir sebep yokken tuhaf hareketler sergilediği gösterilmiştir. İşte söz konusu o haber;

Bodrum’da yaşanan depremden 4 dakika önce depremi hisseden köpekler sağa sola kaçışmaya başlamış ve kendilerince insanları da uyandırmaya çalışmıştır.

17 Ağustos 1999 depremine ait video kaydında ise bir fabrikada güvenliği sağlamak için içeride bırakılan köpeklerin sağa sola havladıkları ve insanları uyardıkları görülüyor. Aşağıdaki videonun ilk dakikası içinde söz konusu olayı izleyebilirsiniz.

Özellikle köpeklerin depremi önceden hissetmesi açısından içgüdüsel olarak yatkın olduğu bilinen bir gerçek ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kedi veya köpeklerin depremi önceden hissettiklerine dair bilimsel bir çalışma ya da bilimsel bir kanıt ortaya konmuş değil. Bu, halk arasında yayılan ve pek çok olayda da kanıtlanmış genel-geçer bir bilgidir. Doğruluk payı vardır ancak kanıtlanmış bir bilgi değildir.

Depremi hazırlıklı yakalanmak elbetteki çok daha ciddi önlem ve çalışmalar ile mümkündür. Binaların yapıları, durumu, sağlamlığı her şeyden önce gelmektedir. Nitekim deprem değil beton öldürür. Kedi ya da köpeklerin içgüdüsel olarak haber verdikleri depreme biz insanların çok daha hazırlıklı yakalanmamız gerekiyor. Örneğin İran’ın Bam şehrinde 6 büyüklüğündeki depremde 43 binden fazla insan hayatını kaybederken Japonya’da 8.5 şiddetindeki bir depremde herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: