PsikolojiSağlık

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Özellikle son yıllarda sıkça bahsedilen depresyon, büyük bir kavram kargaşasının içinde bulunan bir terim olmaya başladı. Can sıkıntısı veya belli bir süre stres altında bulunan kişiler bunun depresyon belirtileri olduğunu düşünerek “Depresyona girdim şu an iyi hissetmiyorum.” diyerek bazı şeylerden kaçmak isteyebilir.

Bunun tam tersinden düşündüğümüzde ise gerçekten depresyonda olan bir kişinin günlük yapması gereken işleri geciktirmesi tembellik olarak görülür.

Aslında bu iki olgunun da tamamiyle yanlış görüş olduğu belirtelim. Peki depresyon belirtileri nelerdir? gelin beraber madde madde bakalım. Eğer bu belirtileri kendiniz için doğru teşhis olduğunu düşünüyorsanız bir sağlık personelinden destek almaktan çekinmeyin.

DSM-5 kaynağına dayanarak çıkarılan sonuçlardan bahsedeceğiz. Mental bozuklukların tespiti için kullanılan bir kaynak depresyon belirtileti konusunda da bize yardımcı olacaktır.

Depresyon Belirtileri

1. Kişiler günün tamamında depresif ruh halinde olurlar.
2. Daha önceden yapmaktan son derece keyif alınan etkinlik-aktivitelere dahi ilgi farkedilir bir biçimde azalır.
3. Değersizlik ve suçluluk hissi
4. Konsantrasyon eksikliği
5. Ciddi kararlarda dahi karar almakta zorlanırlar
6. Ölümle ilgili düşünceler
7. Kilonuzda artış veya düşüş yaşanabilir bu da fiziksel belirtileri arasında yer alır
8. Uyku bozukluğu
9. Psikomotor ajitasyon yaşanır (sürekli ayağınızı sallamak, tırnaklarınızı yemek gibi takıntılar)
10. Psikomotor retardasyon (depresyonda olan kişi yatağından kalkmak, duş almak ve telefonlara cevap vermek gibi basit işleri bile yapmazlar) işte bu kesinlikle tembellik değildir.

Bu depresyon belirtileri insanlarda her belirtinin yaşanması maanasına gelmez. Fakat depresif ruh hali ve aktivitelere ilginin azalması mutlaka bulunmalıdır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds