Otomobil

Dereceli Eksantrik Mili ile Motor Gücü Artırma

Bir motorun sağlıklı bir şekilde çalışıp, güç üretmesi konusunda temel bilgi sahibi olduktan sonra dereceli eksantrik mili ile motor gücü artırma konusuna başlayalım. Yanma tepkimesi gerçekleşebilmek için bol oksijen ve bol yakıt gereklidir. Bunların ayarlarının ideal olması ise aracın daha verimli çalışabilmesi açısından kilit rol oynar. Eksantrik milinin çalışma prensibi hakkında detaylı bilgi almak için otomobil kategorimizdeki diğer yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz. Subapların açılıp kapanmasını düzenli olarak yapabilmesi için eksantrik mili ana görevi üstlenir. Dereceli eksantirik milinde ise subapların açılış ve kapanış hızları çok daha yavaşlayacağı için yanma daha uzun sürecektir. Böylelikle motordan daha fazla performans alınabilir. Farklı zamanlamalara sahip motorlara bunun montajını yapmak mümkün değildir. Ayrıca bazı dezavantajları da bulunuyor.

  • Aracın yakıt sarfiyatı fazlasıyla artar,
  • Araç düzensiz çalışır ve sarsıntı yapabilir,
  • Rölanti devri fazlasıyla yükselir.

Tofaş SLX Dereceli Eksantrik Mili Neden Kullanılır?

Bu işlemin modifiye amacıyla yapıldığı araçların başında Tofaş Doğan ve Şahin modelleri gelmektedir. Motorun yapısı işleme müsait olduğu için verimli bir etki gösterir. Bu parçanın montajını ise kendi kendinize yapmanız mümkün olmayacaktır. Ancak iyi bir mekanik ustası 3-4 saatte bu işlemi gerçekleştirebilir. Ayrıca Tofaş marka araçlarda LPG kullanımı yaygın olduğundan dolayı belirtelim ki, bu modifiye işlemi LPG performansınızı olumsuz olarak etkileyecektir. Böyle bir işlem yapıyorsanız aracı benzinde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds