Dermatolog Nedir? Kime Denir? Görevleri Nelerdir?

Uzmanlık alanı dermatoloji olan hekim veya doktorlara verilen isimdir. Dermatologlar, tıp fakültesini bitirip uzmanlık sınavlarında Dermatoloji alanını seçerler ve bu bölümde uzmanlaşırlar. Halk arasında daha çok cildiyeci olarak bilinirler. Dermatologlar, daha çok ciltte oluşan hastalıklara bakan doktorlardır. Türkiye’de önemli bir eksiği bulunan Dermatoloji alanında ihtisaslı olan Dermatolog nedir? Kime denir? Görevleri nelerdir? İşte kısaca dermatolog kime denir?

Dermatolog Kime Denir?

Dermatolog, eski ismiyle ya da halk arasında bilinen ismiyle cildiyeci, daha çok cilt hastalıklarına bakan ve uzmanlık alanı, cilt hastalıkları olan uzman doktorlara verilen bir isimdir.

İlginizi Çekebilir:  Gastrit Ateş Yapar mı?
Dermatologların Görevleri Nelerdir?

Dermatologların görevleri, her türden cilt hastalıklarına karşı bakım ve tedavi uygulamak, cilt hastalıklarının durumunu saptamak ve önlem almak, hastayı en iyi şekilde tedavi etmektir. Dermatologların görevi sadece cilt hastalıkları üzerine olmayıp tırnak hastalıkları gibi konulara da bakarlar. Dermatologların görev yerleri genellikle hastane ve özel kliniklerdir. Dermatologların sayısı ülkemizde epey az olduğundan genellikle randevu talebi ile muayene olmak mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Magnezyum Çarpıntı Yapar mı?
Dermatologların Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Dermatologların uzmanlık alanlarını daha çok cilt hastalıkları olarak geniş bir yelpazede değerlendirmek mümkün. Dermatologların asli görevleri ise şunlardır:

  • Fiziksel, kimyasal ve mikrobik kaynaklı deri/cilt hastalıkları.
  • Cilt yüzeyinde oluşan bakteriyel enfeksiyonlar.
  • Pigmentasyon hastalıkları
  • Damar Hastalıkları
  • Tırnak Hastalıkları

Daha çok sivilce, akne, yüz yarası, vücutta oluşan be görüntü açısından kişiyi rahatsız eden kesik, çizik ve yaralar için başvurulan Dermatologlar, Türkiye’de uzman kadro bakımından oldukça kısıtlı. Türkiye’de yetişen ve Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli doktorlardan biri olan ve geçtiğimiz günlerde vefat eden Agop Kotoğyan, ülkemizin ve dünyanın önde gelen Dermatologları arasında yer alıyordu.

İlginizi Çekebilir:  Parliament Aqua Blue Nikotin Karbonmonoksit ve Zifir Oranları Nedir?

Agop Kotoğyan veya bilinen ismiyle Kolsuz Agop geçtiğimiz günlerde vefat etmişti. Ardından çokça bilimsel yazı ve uluslararası dergilerde yayımlanan cildiye/Dermatoloji üzerine pek çok akademik makale bırakmıştır.

Sitemizde yer alan diğer ilgili yazılar için aşağıdaki linklere tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara