Deyimler ve Atasözleri

Mangal Yürekli Ne Demek?

Mangal yürekli ne demek? Mangal yürekli deyiminin anlamı nedir? Mangal yürekli kime denir? Mangal yürekli insanda kast edilen şey nedir? Mangal yürekli, özellikle bazı olaylar ve durumlar karşısında cesur olan, korkmayan ve sonunu düşünmeyen, atılgan kişilere verilen bir yakıştırmadır.

Mangal yürekli insanların en temel özelliği, yaşadığı veya şahit olduğu olaylara müdehale etmekteki kararlılıkları ve olaylar karşısında kendilerinde hissettikleri cesaretidir. Mangal yürekli insanların diğer insanlardan ayrılan en temel özelliklerinden biri de olay veya gelişmelere duygusal yaklaşmalarıdır.

Mangal yürekli insanların bir diğer önemli özelliği ise yine olaylarda fevri hareket etmeleri ve sonunu düşünmeden işe kalkışmalarıdır.

Mangal Yürekli İnsana Örnek

Örneğin bir cadde üzerinde gaspçı, deyime konu olan mangal yürekli kişinin önündeki bir kadının çantasını çalmak üzere harekete geçsin ve çantayı aldığı gibi koşmaya başlasın. Burada mangal yürekli insanın, kendi özelliğinden dolayı, olaya müdahale etmesi gerekir. Eğer şayet kişi gerçekten mangal yürekliyse gaspçının normalde tehlikeli birisi olmasına rağmen arkasından koşması gerekir.

Ya da mangal yürekli insanlar, kendileri için tehlikeli olan şeylere karşı herhangi bir korku duymazlar. Bu özellikleri ile cüssesine bakmadan kendisinden ebat olarak daha büyük ve güçlü olan Aslan, zürafa ve fil gibi hayvanlara kafa tutan Bal porsuğuna benzerler.

Bal porsuğu, fıtratı gereği mangal yürekli bir hayvandır ve hayvanlar alemimde korku duygusu olmayan tek (?) hayvan olarak bilinir. Bal porsuklarının neden mangal yürekli olduklarını YouTube videolarından veya çeşitli internet sitelerinde yer alan makalelerden detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Kısacası mangal yürekli deyiminin anlamı budur. Mangal yürekli insanların “sonunu düşünen kahraman olamaz” anlayışından biraz uzak durması gerekir. Zira insan için her “an” hayati bir tehlike arz eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds