Deste ve Düzine Nedir? Kaçtır?

Deste ve düzine nedir? Deste ve düzine kaçtır? Birbirine en çok karıştırılan kelimeler arasında deste ve düzine geliyor. Peki nedir deste ve düzine. Kaçtır? Bazılarına göre oldukça kafa karıştırıcı olan bu terimleri hafızanızda unutulmamak üzere kaydedeceğiz. 

Deste Nedir? 

Deste, 10 adetten oluşan birliklere verilen isimdir. Bir deste kağıt, bir deste kalem veya bir deste çay kaşığı bu kategoriye dahildir. Buradaki amaç, kaç sayıdan oluştuğunu belirtmektir. Deste ve düzine bunun için vardır.

İlginizi Çekebilir:  Hakkaniyetli Davranmak Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Düzine Ne Demek? 

Düzine, 12 adetten oluşan parçalara verilen isimdir. Düzenli parçalarda genellikle 6’lı 10’lu ve 12’li adetlere yer verilir. 

Nasıl Unutmam?

“Deste” kelimesinde 5 harf var. 5*2=10

”Düzine” kelimesinde 6 harf var. 6*2=12

Bu kodla olduğu gibi karakter sayısı az olan rakamsal olarak da en düşük olana yani desteye denk gelir. Karakter sayısı fazla olan rakamsal olarak da en yüksek olana denk gelir.

İlginizi Çekebilir:  Gaile Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Böylece artık deste ve düzine arasındaki farkı unutmazsınız.

Neden Deste ve Düzine Var? 

İnsanlar belirli adetten oluşan eşyalara bir isim koyma ihtiyacı hissetmiş ve bunu da deste ve düzine olarak belirli parçalara ayırmıştır. Bu düzeni simgeler. Örneğin 13 adetten oluşan bir parçanın sayılması zordur. Hep artıdır. 

Düzeni simgeleyen rakamlar da genellikle çifttir. 6, 10 veya 12 bunun bir tezahürüdür. Bu yüzden 13 rakamı uğursuz kabul edilir. 13 rakamına olan nefretin de senebi budur.

İlginizi Çekebilir:  Salahiyet Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

İnsanlar belirli parçalardan oluşan bütünlere “set” ismi vermişlerdir. Deste ve düzinede olduğu gibi 6, 24, 48 gibi parçalar da düzenli olarak kabul edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara