Halaskar-ı Zabitan Nedir?

Halaskar-ı Zabitan nedir? Ne zaman kuruldu? Kim tarafından kuruldu? Amaçları nelerdir? İşte kısaca Halaskar-ı Zabitan örgütü hakkında bilinmesi gerekenler.

Halaskar-ı Zabitan, Koruyucu Subaylar. Halaskar-ı Zabıtan veya Koruyucu Subaylar olarak da bilinen bu grup, 1912 senesinin Mayıs ayında örgütlenmeye başlamış, Hürriyet ve İtilaf Fırkası yanlısı silahlı bir örgüttür. Pek çok eylemden sorumlu tutulmuşlardır. 

Halaskar-ı Zabitan adlı grup İttihat ve Terakki karşıtı bir örgüttü. İttihat ve Terakki Partisi’nin politikalarına karşı çıkan bir kimliğe sahipti. Bu örgüt, 1912 Mayıs’ından Bab-ı Ali Baskınının gerçekleştiği 23 Ocak 1913 tarihine kadar çeşitli eylemlerde bulunmuştur. 

Halaskar-ı Zabitan örgütü, devlet yönetiminde başarısız olan, Balkan Savaşlarında ülkeyi büyük bir tehdide atan ve sürdürdüğü ekonomik ve siyasi stratejilerle kötü gidişatı engelleyemeyen İttihat ve Terakki iktidarına karşı kurulmuş bir örgüttür. 

Örgüt, ordu içindeki terfilerin İttihat ve Terakkicilerin seçtiği askerlere verilmesine de şiddetle karşı çıkıyordu. Halaskar-ı Zabitan, “devlet elden gidiyor” diyerek kendilerine koruyucu/kurtarıcı subaylar ismini vermişler ve iktidardan İttihat ve Terakki Partisini göndermeyi amaçlamıştır. 

Bab-ı Ali baskınında başarısız olan Halaskar-ı Zabitan örgütü, bu tarihten sonra ise varlık gösteremedi. Baskından sonra İttihat ve Terakkici Enver Bey, Talat Bey ve Cemal Bey’in üçlü yönetimi ve gelen baskılar sonucu örgüt varlık gösteremeden son bulmuştur. 

Türk tarihinde darbeci/devrimci bir kimlikle ön plana çıkan Halaskar-ı Zabitan grubu, kimileri tarafından da ülkedeki “darbe” anlayışının mimarı olarak görülür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.