Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

Bir kişi haksız fiiller sebebi ile vefat ettiğinde, yaşamında onun desteğinden faydalananların, o kişinin ölümünün ardından, destekten yoksun kalma tazminatı almaya hakları doğar. Bu tazminat, vefat eden kişinin yaşarken destek olduğu kişilerin, ölümün ardından bu destekten mahrum kalmaları sebebiyle ortaya çıkacak maddi ve manevi zararları karşılamak amacıyla ödenmektedir.

Bu tazminat türünde destek kavramı ile bahsi edilen sadece maddi destek, parasal katkı değildir. Manevi olarak, hizmet, yardım veya farklı şekillerde de destekten yoksun kalmadan söz edilmektedir. Örneği ev hanımı olan bir annenin haksız fiiller, trafik kazası, doktor hatası gibi, ölümünden sonra tüm aile bakım, hizmet ve destekten mahrum kalacaktır. Bu kadının ailesinin; eşi, çocukları veya anne- babasının destekten yoksun kalma tazminatı davası açma hakları vardır.

İlginizi Çekebilir:  Uluslararası Hukukun Önemi

Destekten Yoksun Kalma Tazminatını Kimler Açabilir?

Bir kişinin haksız fiiller sebebiyle ölümünden sonra, hak sahiplerinin sorumlu kişi ve kuruluşlar hakkında dava açmaları bağımsız bir haktır. Ölenden miras kalan bir hak değildir. Ölen kişi ile veya ölen kişinin mal varlığı ile ilgili değildir. Destekten yoksun kalma tazminatı, sadece mirasçılara verilen bir hak değildir. Bu tazminatı talep etmek için ölenin mirasçısı olmak gerekmez. Mirasçılar ise mirası reddetmiş olsalar bile bu tazminatı isteme hakları vardır.

Ölen kişinin yakını veya kan bağı olmayan kişiler de sağlığında onun desteğinden faydalanıyor iseler, ölümünden sonra maddi veya manevi, hizmet, yardım veya destekten mahrum kaldıklarında bu davayı açabilirler.

İlginizi Çekebilir:  İrtifak Hakları Nedir? Nelerdir?

Ölen kişinin eşi, çocukları, anne-babası, nişanlısı direk olarak ölümün ardından destekten yoksun kalacaktır ve dava açabilir. Anne- babasına yaşarken henüz maddi anlamda bir desteği olmasa bile gelecekte muhtemel destekten yoksun kalmıştır. Aynı durum nişanlı veya sevgili, birlikte yaşadığı arkadaşı gibi diğer kişiler içinde söz konusudur.

Hayatını kaybeden kişi, kan bağı olmayan birine bakıyorsa, destek oluyorsa, bu kişiler de ölümden sorumlu olan kişi veya kişiler hakkında dava açabilir.

İlginizi Çekebilir:  Hangi Kanun Hangi Ülkeden Alındı?

Destekten Yoksun Kalma Tazminatının Hesaplanması

Destekten yoksun kalma tazminatı davaları, hak sahiplerinden birinin ikamet ettiği yerdeki mahkemeye dilekçe ile müracaat edilerek açılır. Tazminatı hesaplanmasında yararlanılan birçok kriter bulunmaktadır. Ölen kişinin yaşı, eğitim durumu, geliri, hayatta olsaydı daha ne kadar gelir elde ederdi gibi bilgiler eşliğinde, istatistik verilere dayanarak hesaplanır.

Dava açma süresi ölümün sorumlusunun öğrenilmesiyle başlar. Bazı durumlarda fiilin ardından vefat gerçekleşmemiş olabilir. Bir tedavi süreci sonrası vefat edebilir. Bu durumda da dava açılabilir. Dava açma süresi, ölümün sorumlusu kişi veya kişilerin öğrenilmesinin üstünden on yıl geçtikten sonra zaman aşımına uğrar.

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/destekten-yoksun-kalma-tazminati

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara