Sözler

Kimse Sınanmadığı Günahın Masumu Değildir Ne Demek?

Kimse sınanmadığı günahın masumu değildir nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik konuşma dilinde sıkça kullanılan sözlerden ve kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”kimse sınanmadığı günahın masumu değildir” sözünden bahsedeceğiz.

Kimse Sınanmadığı Günahın Masumu Değildir Ne Demek?

İnsanın bir şeyi ayıplamadan önce bir kez daha düşünmesi gerektiğine vurgu yapan bir sözdür. Kişinin bir günahın masumu olabilmesi için öncelikli olarak o günahla sınanmış olması gerekir. Zira, kişi henüz masum değildir.

Yaşantımızda çoğu şeyden söz ederken beylik laflar etmeyi severiz. O işi yapmamaktan hatta kesinlikle yapmayacak olmamızdan söz eder ve bununla da aslında haksız bir gurur duyarız. Ne de olsa bol kesen atmak kolay ve bedava ancak o günahla karşı karşıya kalınca gerçekten de önceden konuştuğumuz kadar cesur ve adil kalabilmeyi başarabilecek miyiz? İşte burası tartışmalı olan kısmı. Burası işin muallak ve muamma kısmı.

Örneğin hakka, hukuka, liyakate dikkat eden ve ülkede her mevkiden insanın bu süzgeçlerden geçerek koltuklarına oturmasını isteyen bir kişisiniz. Aileden de öyle görmüşsünüz ve siyasi ideolojiniz de sizi bu yönde etkilemiştir. Üniversiteden mezun oldunuz ve birkaç yıl iş aradınız hatta askere gittiniz sonra tekrar iş aradınız ama bulamadınız. Aile ve çevreniz artık sizi evlenme, iş yönünde üzerinizde ciddi bir baskı kuruyor. Tam bu esnada üniversiteden bir arkadaşınız size devlette tanıdıklarının olduğunu, sizi kadrolu memur yapabileceğini söylüyor ve bunu ciddi bir teklif olarak size sunuyor. İşte tam bu anda bu sözü tekrar hatırlamakta fayda var: Kimse sınanmadığı günahın masumu değildir.

Neden değildir? Çünkü bir şey hakkında hüküm verebilmek kolaydır. Bir kişi hemen her şey ve herkes hakkında kolaylıkla hüküm verebilir ancak vicdanı ile baş başa kaldığında doğrularını mı faydalarını mı seçeceği kişinin karakterini belirleyecektir. Her şeyden önce büyük konuşmayın. Ne olursa olsun ”yapmam”, ”etmem”, ”ben öyle biri değilim” demeyin. Bir gün çok büyük şeylerle sınanırsınız. Hem ne demiş İsmet Özel ”Allah insanı iddiasından vurur”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds