Hakkaniyetli Davranmak Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Hakkaniyetli davranmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor, cümle içi kullanımı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”hakkaniyetli davranmak” ifadesinden söz edeceğiz.

Hakkaniyetli Davranmak Ne Demek?

  • Hak ve adalete uygun olarak iş yapmak.
  • Adil olmak, kişiler arasında herhangi bir ayrım yapmamak.
İlginizi Çekebilir:  Tinsel Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bir kişi ya da kurumun tercihlerinde hak ve adaleti gözetmeleri, hukuka ve etiğe uygun seçimler yapması anlamına gelmektedir. Örneğin bir işverenin yakınlarını değil işin ehli olanı işe alıp liyakate dikkat etmesi hakkaniyetli davranmaya örnektir.

Nepotizm ve kronizm olarak da literatüre geçen adam kayırmacılığın olmaması, işte önceliğin hak eden verilmesi hakkaniyet ölçüsüne dahildir.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Müstehcen

Hakkaniyetli Davranmak – Kökeni

  • Arapça – Türkçe

Hakkaniyet, dilimize Arapçadan geçmiştir ve ‘hak’ kelimesinin çoğuludur. Davranmak kelimesi ise Türkçedir. İfade, Arapça-Türkçe karışımıdır.

Hakkaniyetli Davranmak – Cümle İçi Kullanımı

“…ilişkinin başında, içlerinden birinin ,diğerinden daha az aşk ve ilgi “talep eden”in avantajına dengesizlik varken görülür.Daha sonra ilişki bir kısır döngü içinee girer; ilişkiler artık daha az uyumludur ve tatmin paylaşımıda daha az hakkaniyetli olur.”

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon, Pascal Couderc, Sayfa 59 – İletişim yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi