Devirli Dükkan Ne Demek?

Eğer emlak sektörüne aşina değilseniz devren veya devirli dükkan kavramlarını da daha önce duymamış olmanız gayet olası ve normaldir. Devirli dükkan demek, dükkanın niteliğine göre içinde bulunan tüm hazır sistemi ve müşteri kitlesiyle satılık anlamına gelmektedir.

Örneğin, daha önce cafe olarak işletilmiş bir dükkan devren kiralık ise içerisindeki malzemeler ile birlikte yeni kiracıya devredileceği anlamına gelmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta devir işlemi için ne kadar para ödeyeceğinizi ve hangi özellikleriyle devir alacağınızı bilmektedir. Dükkan aktif ve satış yapıyor ise sizden hava parası olarak adlandırılan ekstra bir para talep edilebilir.

Dükkan tamamen kapanmış, tabelası kaldırılmış ise içindeki malzemeler için bir ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Ancak bu durumda da aynı şekilde oturmuş müşteri potansiyelinden dolayı ek masraf çıkabilir. Devir esnasında para istenmesinin sebebi orada yıllarca oturmuş ve müşteri kitlesi oluşturmuş markanın müşterisini elde edecek olmanızdan dolayıdır. Ya da yalnızca içindeki tasarım ve malzemeler için ödeme yaparsınız. Bu ikinci ihtimaldeki dükkana da devirli denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.