Biyografi

Mert Mecit Çetinkaya Kimdir? Nerelidir? Ne İş Yapar?

Mert Mecit Çetinkaya, 1978 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ünlü denizcilik şirketinin sahibi Mecit Çetinkaya’nın torunu olan Mert Mecit Çetinkaya, dedesinin vefat ettiği 1978 yılında İstanbul’da dünyaya geldi ve tıpkı dedesi gibi o da denizcilik işiyle uğraştı. 

1978’de İstanbul’da doğan Mert Mecit (bir röportajında Mecit Mert diye de geçiyor)  Bilgi Üniversitesi Televizyon Haberciliği  ve Programcılığı bölümünden mezun oldu. Daha sonra aile mesleği olan denizcilik üzerine Londra’ da Metropolitan Üniversitesi’nde Commercial Operations of Shipping eğitimi aldı. Mecit Mert Çetinkaya evli ve üç yaşında bir oğlu var.

2007 yılında dönemin Başbakanı şimdinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük oğlu olan Ahmet Burak Erdoğan MB Denizcilik adında bir şirket kuran Mert Mecit Çetinkaya, Şubat 2007’de yani şirketin kuruluşundan 18 gün sonra Hasan Doğan’ın sahibi olduğu Gürgem Denizcilik isimli bir şirketten Safran isminde 95 metre uzunluğunda bir gemi satın aldı. 

Burak’la Tanışıklığı

Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük oğlu Ahmet Burak Erdoğan da İstanbul Bilgi Üniversitesinde okuyordu. Burak’ın TRT Türk sanat müziği sanatçısı  Sevim Tanürek’e Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi’nde çarpıp ölümüne neden olmasından sonra İngiltere’ye kaçmasıyla ikili bir süre görüşememiştir. Daha sonra Burak’ın babasının (Recep Tayyip Erdoğan) Ülker’de bulunan hisselerini satmasının ardından hangi alana yönelmesi gerektiği yönünde tavsiye (!) veren de yine Mecit Mert Çetinkaya’dır.

Erdoğan’ın En Büyük Oğlu Ahmet Burak Erdoğan Kimdir? Ne İş Yapıyor?

Mert Mecit Çetinkaya, ile Erdoğan ailesi arasındaki ilişki, Erdoğan’ın Mecit Çetinkaya’nın torunu Mert Mecit Çetinkaya’nın nikah şahitliğini yapmasıyla başladı. Bu nikahı kıyan ise dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tı. 

Ahmet Burak Erdoğan ile ortak gemi alımına giren Mert Mecit Çetinkaya, Vatan’a verdiği röportajda şöyle konuşmuştu: 

Gıda şirketindeki hisselerini (Ülker’de bulunan hisseleri kast ediyor) sattıktan sonra hangi işe gireceklerini düşünüyorlardı. Ben 50 yıldır denizcilik sektöründeyim. Biz bu işte kazanç olduğunu söyledik, önerdik ve kendileri de bizimle çalışmaya karar verip şirketi kurdular. Onun üzerine burada bir ofis verdik. Bizimle çalışmak istemelerinden onur duyduk.” 

Mert Mecit Çetinkaya, Vatan’a verdiği röportajda şu ifadelere de yer verdi: 

“Gemi alıp çalıştırabilirler ya da broker’lık yapabilirler. Kaldı ki Başbakan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan da Erdoğan ailesi de denizciliğe uzak değil”

Bilindiği üzere Ahmet Burak Erdoğan, amcası Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen (Recep Tayyip Erdoğan’ın tek kız kardeşi Vesile İlgen’in eşi) ile de gemi işine girmiş fakat daha sonra bu ortaklığı sona erdirip Mert Mecit Çetinkaya ile ortak bir işe girmişti. 

Galatasaray Derneği Üyeliğinden de İstifa Etmişti

Bir dönem Galatasaray Derneği Üyesi olan Mert Mecit Çetinkaya, ailesinden de üyeliklerinin olduğu dernekten istifa etmişti. Gerekçe olarak Hakan Şükür ve Arif Erdem’i kulüpten ihraç etmemesi gösterildi. 

Kulüp içerisindeki FETÖ yapılanmasının hat safhaya ulaştığı dönemde gelen bu istifalar oldukça fazla konuşulmuş, Çetinkaya ve ailesi istifa metninde şu ifadelere yer vermişti: 

“Haine ‘sporcu’, katile ‘futbolcu’ diyen çoğunluğa sahip Galatasaray Spor Kulübü Derneği üyeliğinden istifa ediyoruz” 

Erdoğan’nın nikah şahitliğini yaptığı bir diğer kişi ise dünürü, milyarder, armatör, toprak ağası, Burak’ın kayınbabası Osman Ketenci;

Erdoğan’ın Dünürü Dünün Taksicisi Bugünün Armatörü Osman Ketenci Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds