Dionysos (Bacchus) Doğumu Hakkında İlk Rivayet

Yunan mitolojisinde Dionysos ismi ile tanınan tanrı, Roma mitolojisinde ise yaşanan olaylar aynı sadece tanrının işimi değişiktir. O isim de Bacchus’tur.
Üzümden çıkarılan şarabın mucidi olandan ve şarap tanrısı sayılmadan önce Dionysos, ilkbaharda ağaçları, bitkileri çiçeklendiren besi suyunun tanrısı sayılırdı.


Zeus ilkbaharlar kadar güzel bir kral kızı olan Semele ile birleşmesinden sonra Dionysos dünyaya gelir. Thebai kralı Kadmos’un kızı Semele o kadar güzel bir kızdı ki tanrıların kralı Zeus ona gönül kaptırdı. Kocasını daima kıskanan Hera, Zeus ile ilişkisinden doğan Dionysos ve annesi Semele’yi ortadan kaldırmayı istedi. Bu yüzden Semele’nin annesi Beroe’nin kılığına girdi. Bir gün kral Kadmos’un kızı Semele’yi buldu. Annesi kılığına giren Hera güzel kıza tavsiyede bulundu. Madem ki fanı bir kız olduğu halde Olympos’taki tanrıların en ulusu olan Zeus’un gönlünü çalmıştı, o halde Zeus karısı olan Hera’ya nasıl gözüküyorsa bütün ihtişamı ile kendisine gözükmesini söyledi en azından buna hakkının olduğunu dile getirdi. Tecrübesiz genç bakire bu sözlere kandı. Zeus’u olduğu gibi, bütün kudreti ve parlaklığı ile görme ümidi ile yanıp tutuştu ve Zeus’a yalvarmaya başladı.


“Ey ulu Tanrı, ey sevgilim, bana olduğun gibi görün, ilahi nurun ile gözlerimi büyüle” dedi. Çok sevdiği için Zeus onun bu isteğini yerine getirdi. Fakat bunun kendisine zarar vereceğini düşündüğünden bu sevdasından baz geçirmeye çalıştı fakat Semele ısrar etti.
Sevgilisinin yalvarmalarına dayanamayan Zeus altın tekerlekli bir şara bindi ve Olympos’tan indi, sevgilisinin karşısına çıktı. Fakat yıldırımın ateşi Kadmos’un sarayını tutuşturdu. Semele Zeus’un muhteşem ihtişamına fazla dayanamadı, ve onun yıldırımı ile tutuştu.

Ölmeden önce aşkının meyvesi olan çocuğunu doğurdu. Hera’nın gazabından korumak için Zeus bu çocuğu aldı ve kalçasına sakladı. Onu dünyada yaşayacak yaşa kadar orada sakladı. İlkinde annesinin yanan vücudunda dünyaya gelen Dionysos, ikincisinde babasının kalçasında dünyaya geldi.


İno ve çocuk Dionysos

Haberci Hermes, ona bakmaları, büyütmeleri için önce Boiotia kocası Orkhomenos kralı olan Athamas ile yaşayan ve Semele’nin kız kardeşi olan İno’ya getirir. Fakat kıskanç Hera durumdan haberdar olur ve karı kocayı çılgına çevirerek kendi öz oğullarını öldürmelerini sağlar. Zeus oğlu Dionysos’u kurtarmak için geyiğe çevirir. İno daha sonra çıldırıp kendi oğlu Melikertes’i kaynar suyun içinde canlı canlı boğuyor kendine geldiğinde iş işten geçiyor. Ölmüş oğlu ile kendine denize atan İno denizde Leukothea adında bir deniz kızına dönüşecek. Kral Athamas ise oğlu olan Learkhos’u bir geyik sanıp öldürecek.

Zeus, Hermes’i görevlendirerek oğlunu Nymph’lere vererek onu büyütmesini istemiştir. Dionysos’a bir mağara içinde baktılar ve onu çeşitli eğlenceler ile büyüttüler. Silonos‘ da Dionysos’a bakanlar arasındaydı. Dionysos gençlik yaşına geldiğinde ormanda avlanmayı çok seviyordu. Yine bir gün avlanırken aslan ve yavruları ile karşılaşır aslanı evcilleştirir ve gelecekte arabasını bu aslanlar çekecektir. Dionysos büyüdüğü mağaranın duvarında asılmış Haseki üzümleri altın bir kaba akıtarak şarabı bulmuştur. Bulduğu şarabı tadan Dionysos büyük bir mutluluk duyar ve bunu diğer canlılarında tatmasını ister. İlk önce yanındaki Nymphlere, Maenadlar, Satyr, Silenoslar ile kutlama yaparlar. Ondan sonra bu şarabın güzelliğini bütün dünyaya tattırmak için yollara düşer.

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

2 thoughts on “Dionysos (Bacchus) Doğumu Hakkında İlk Rivayet

 • Mayıs 7, 2020 tarihinde, saat 13:57
  Permalink

  iyi günler.
  teşekkürler paylaşımlarınız için.
  Kaynak verebilirmisiniz?

  Yanıtla
  • Mayıs 7, 2020 tarihinde, saat 14:34
   Permalink

   Mitoloji kategorisindeki tüm yazılarımız Şefik Can’ın ‘Klasik Yunan Mitolojisi’ kitabından alınmıştır. İyi günler dileriz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.