Dionysos İkraios’un Ölümü

Dionysos şarapı dünyaya yaymak için uzun ve bitmez yolculuğu esnasında İkarios adında bir Atinalının evine geldi. Dionysos burada evin kızı olan Erigone ile birlikte oldu ve bu birlikteliğin sonucu olarak staphylos (üzüm) adında bir çocuk oldu. Orada misafir oldu. Kendisini çok iyi karşıladılar, izzeti ikramda bulundular. Evden ayrılmadan önce Dionysos, kendisine gösterilen bu güzel misafirperverliğe karşılık olarak ev sahibine üzüm yetiştirmenin usulünü, bağcılığı ve şarap yapmayı öğretti. Bağ bozumu gelince İkarios, bu esrarlı içeceğin sadece kendisinin tatmasını değil bu güzel ve tatlı sarhoşluğu bütün halka tattırmak istedi. Şarap dolu tulumlar ile köyleri şehirleri dolaştı. Rastladığı bütün insanlara şarap tattırdı onları oynatıp neşe ile zıplamaya başlattı.

Fakat akıllı ve uslu olan köylüler fazla içince sarhoş oldular bacaklarının sarsıldığını, akıllarının başlarından gittiğini hissettiler ve bazılarının yere yıkıldığını görünce İkarios’un şarap ile kendilerini zehirlendiğini düşündüler. Kızgın ve delirmiş halde İkarios’un üstüne atladılar. Şarap tulumlarını patlattılar şarapları yere döktüler, taşlarla, sopalar ile onu linç ettiler. Ertesi gün ayıldıklarında hata yaptıklarını anladılar ve kendilerine iyilik yapan adamı öldürdüklerini anladılar. İkario’u ormanın içine sakladılar. Erigone babasının uzun süre eve gelmediğini anladı ve endişelendi. Yine babasını düşündüğü bir gecede uyuya kalır ve rüyasında babasını görür.

“Kızım sevgili kızım uyan ve hemen kalk şarabın tesiri ile akıllarını kaybeden köylüler beni öldürdüler ve ormana bıraktılar, kızım git orada benim cesedimi bul.”

Zavallı Erigone yatağından ağlayarak fırladı ve hemen yollara düştü. Bu yolculuk esnasında en sadık dostu Maira adındaki küçük köpeği ona refakatçi oluyor. Bu sevimli köpek koklayarak koklaya sahibini buldu. Babasını yara bere içinde olan bedenini görünce dizlerinin üzerine düştü ve ağlamaya başladı. Erigone o kadar üzüldü ki kendisini orada babasının yara bere içinde cansız bedeninin yanındaki ağaca kendini astı. Sadık dostu Maira sahiplerinin yanından hiç ayrılmadı ve orada öldü. Bu haberi duyan Dionysos ise Atinalı halkı şu şekilde cezalandırmıştır. Şehirde baş gösteren bir delilik hastalığı ile genç kızlar kendilerini asmaya başlar. Delphi kahinleri bu olayı İkarios ve kızı Erigone’nin ölümü ile ilişkilendirmiştir. Bunun üzerine Atina halkı Erigone için bayram düzenlemiştir.

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: