Ganymedes ve Zeus (Zeus’un Erkek İle İlişkisi)

Öncelikle tekrardan belirtmek isterim ki Yunan mitolojisinde pek tabi alışkın olmamız gereken durumlar vardır. Bunlar ensest(aile içi ilişki) ilişkiden tutun da erkek erkeğe, kadın kadına ilişkiler dahi her şeyi Yunan mitolojisinde görmek mümkündür. Bu yazımızda da Zeus’un bir erkek ile olan ilişkisine değineceğiz.


Dünyadaki her güzel varlığın yaratıcısı olan Zeus, yalnız genç ve güzel bakireler ile birlikte olmuyordu. Zeus güzel olan her şeye hatta genç ve parlak delikanlılara bile gönlü kayabiliyordu. Zeus bir gün yine Tanrı dağı olan Olympos’tan yeryüzünü izlerken inanılmaz güzellikte tabiri caizse erkek güzeli görür. Bu delikanlı yeryüzünde olağanüstü güzelliğe sahip bir delikanlıdır.  Troya kraliyet soyundan yakışıklı bir gencin adı olup, Tros ile Kallirhoe’nin oğlu, Assarakus, Kleopatra ve İlus’un kardeşidir.

İlginizi Çekebilir:  Philemon ile Baucis(Zeus’un Cömertliği)

Ganymedes adını taşıyan bu delikanlı, o kadar güzel, o kadar hoş bir delikanlıdır ki Zeus onun cazibesinden kendini alıkoyamadı ve biranda bu delikanlıya gönlü kayıverdi. Fanilerin arasında görüp en çok beğendiği ve sevdiği bu genci fanilerin arasında yani biz insanlara bu kadar güzel bir delikanlının fazla olduğunu onun güzelliğinin yer yüzünde heba olmaması ve sürekli gözünün önünde bulunması için yeryüzünden kapıp tanrıların dağı olan Olympos’a getirmeyi düşündü.
Bir akşam ganymedes, İda dağının yamaçlarında, biliyoruz ki İda dağı(Türkiye sınırlarında Bayramiç ile Edremit arasında 1767 metre yükseklikte bugün ki ismi ile Kaz Dağı) Zeus için çok önemlidir. Çünkü kendisini annesi Rhea burada doğurmuştur aslında Zeus’un başlangıcı bu dağdır onun için Yunan milleti için bu dağ çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Yunan Mitolojisinde Uranos (Gök) ve Gaia (Yer) Kimdir?

Konumuza dönersek bu genç ve yakışıklı oğlan Ganymedes, İda dağının yamaçlarında sürüsünü otlatıyor bir yandan da bir kayanın üstüne oturmuş kaval çalıyordu. Oda dağının eteklerinde Ganymedes’i giren Zeus kocaman bir kartal şekline girer ve Olympos’un tepesinden aşağı süzülerek İda dağında bulunana Ganymedes’in arkasından geldi. Zeus Ganymedes’in üzerine atladı ve biranda pençeleri ile genç ve yakışıklı oğlan Ganymedes’in belinden kavradığı gibi tanrıların dağı olan Olympos’a uçurdu.

Ganymades’in kaçırılışı Ressam: Eustache le Sueur 1650
Louvre Müzesi PARİS

Zeus tarafından tanrı dağı olan Olympos’a getirilen bu genç her insan gibi temel ihtiyacı olan beslenmeyi diğer faniler gibi peynir, süt ve benzeri fani yiyeceğini değil, tanrıların yiyeceği olan Ambrosia ve tanrıların içeceği olan bir nevi ab-ı hayat manasına gelen Nektar ile beslendi. Ve böylece genç ve yakışıklı oğlan Ganymedes, tanrı yiyeceği yediğinden ve tanrı içeceği içtiğinden güzel yüzünü, hoş endamını tanrıların gözüne özellikle de Zeus’un gözüne hoş gözükmesi için ebedi gençliğini ve yakışıklılığını muhafaza etti ve Zeus onu gözünün önünden hiç ayırmamak için Hebe’nin görevi olan tanrılara şarap ikram edilmesini bu genç ve yakışıklı parlak oğlana verdi. 

İlginizi Çekebilir:  Burkina Faso Cumhurbaşkanı: Türkiye'ye Çatanlar Burkina Faso'ya Çatmışlardır
Ganymades, Zeus’a şarap doldururken
Homeros


Homerosun İlyada ve Odysseia kitabında Ganymedes şu şekilde bahsedilir.
Erikhtonios’tan Tros doğdu, Troya’lıların kralı.
kusursuz üç oğlu oldu Tros’un da:
İlos, Assarakos,tanrılara denk Ganymedes.
en güzeliydi Ganymedes ölümlü insanların,
tanrılar kaçırdı onu Olympos’a
Zeus’a şarap sunan olsun diye,
dediler güzelliğiyle yaşasın tanrılar arasında.subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir