Lykurgos’u Feci Şekilde Ölümü

Yunan mitolojisinde Dionysos şarap tanrısı olarak geçer. Şarabı bulduktan sonra bunu bütün insanlığa tanıtmak için uzun bir yolculuğa çıktı. Yine böyle uzun seyahatlerı esnasında Dionysos yalnız şarap yapmayı öğrettiği dostlarına değil, düşmanlarına da rastlıyordu.
Şarap tanrısı Dionysos, bu seyahatlerinden ve düşmanları ile olan mücadelelerinden bahseden efsanelerin en önemlisi ve korkutucu olanı hiç şüphesiz ki Lykurgos ve Pentheus efsanesidir. Pentheus efsanesini bir sonraki yazımda anlatacağım şuan ki konumuz Dionysos ve Lykurgos arasındaki olaydır.


Bir gün Dionysos, bir dağ başında eğlence arkadaşları ile; bunlar Satyr’ler,(sivri uzun kulaklı boynuzlu, yassı burunlu, keçi ayaklı, kısa kuyruklu ve gövdesi baştan aşağı kıllar ile örtülü yaratıklar.) Silenos’lar(Satyr’ler yaşlanınca Silenos adını alır), Nymph’lar(dağlarda, kırlarda, ormanlarda, çeşmelerin, kaynakların başında, derelerde, nehirlerde yaşayan peri kızları. Daha doğrusu çok güzel bir kız şeklinde ikincil hatta üçüncül tanrıçalar) şarap içerek çalıp oynarken Thrakya’nın( günümüz Trakya’sı) ünlü ve kudretli kralı Lykurgos, bunları gizlice bastırdı ve muhafızları ile bunları çember içine aldılar ve ok yağmuruna tuttular.

Yalnız Dionysos kendisini denize atarak kurtarabildi. Fakat onu bütün arkadaşları esir edildiler, zincire vuruldular, bir kısımda öldü.
Bu anı baskının, bu acımasızca katledilişin cezası, Dionysos tarafından gecikmedi. Lykurgos birden bire delirdi. Bağları tahrip etmeye üzüm kütüklerini kesmeye başladı, asma çubuğu sanarak kendi öz oğlunun kellesini balta ile uçurdu. Sonra kendi ayağını da üzüm tefeği sanarak kendi ayağını da kesti.


Onun acıklı feryatlarını işiten Dionysos’un esir arkadaşları neşeli kahkahalar attılar. Onları esir eden zincirler kendiliğinden koptu ve düştü. Serbest kaldıklarını anlayan Dionysos’un neşeli arkadaşları Lykurgos’un üzerine saldırdı. Onu büyük bir kayanın üstünden, panterlerin dolaştığı bir yere fırlattılar.

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.