DirectAdmin mi? cPanel mi?

Bu karşılaştırma yazısını yazmaya başlamak bile gerçekten sıkıcı. cPanel açık ara fark ile hosting yönetim panellerinin şahıdır diyerek makaleme başlamak istiyorum. 

Bir internet sitesi yönetiyorsanız -ki eğer siteniz çok fazla trafik almaya başlamadıysa yüksek ihtimal- direkt bir sunucu kiralamak yerine hosting tercih edeceksiniz demektir. Bu kontrol panellerinden birini seçmeniz gerekecek. Hostingilizle ilgili temel ayarları buradan yapabileceğiniz gibi, eğer web sitesi daha kurulum aşamasında ise bu sayfaya çok sık uğrayacaksınız demektir. DirectAdmin ve cPanel, her iki kontrol panelinde de WordPress gibi hazır sistemler tek tık ile kurulabiliyor. Buraya kadar bir sıkıntı yok.

Asıl problem web sitenizi takip edeceğiniz, bir yedeğini alacağınız veya yedeği geri yükleyeceğiniz zaman başlıyor. Buradan sonra DirectAdmin mi? cPanel mi? ayrımı tam olarak başlamış oluyor. cPanel üzerinde bu işlem gayet basit site yedeği oluştur bölümünden tek tıkla halledebiliyorsunuz. DirectAdmin üzerinde de öyle görünüyor fakat durum öyle değil kullanım açısında sizi çok kısıtlayan bir açısı var. Hosting hizmeti aldığınız firmaya cPanel mi? DirectAdmin mi? kullanacağınızı mutlaka sorun. Zira paylaşımlı hosting hizmetlerinde size tek seçenek sunulacaktır. Hosting seçerken en önemli kriterlerinizden biri bu olabilir.

Eğer sunucu kiralıyorsanız hosting firması farketmeksizin lisansını satın alarak cPanel kontrol panelini kullanabilirsiniz. DirectAdmin daha ucuz ama aradaki farka mutlaka değecek miktarda düşük bir ücret farkı bulunuyor.

Bu bir reklam değil tanıtım yazısı niteliğinde sponsorlu bir içerik de değil. Bunu belirtmemin sebebi içimden gelerek cPanel’e bu kadar övgü yağdırabiliyorsam gerisini siz düşünün. Ya da hiç düşünmenize gerek yok tercihinizi hangi panelden yana yapmanız gerektiğini daha ilk paragrafta yazmıştım.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.