Otomobil

Direksiyon Amörtisörü Ne Demek?

Bazı kara taşıtlarında direksiyona destek olan amörtisörler bulunsa da bu makalemizin asıl konusu, gidon amörtisörü. Yani motosikletlerde bulunan bir parça. Bu parçanın işlevi çok büyük olsa da ülkemizde kullanımı ve satışı çok kısıtlı. Bunun başlıca sebebi direksiyon amörtisörü küçük olmasına rağmen gayet maliyetli bir parça. İnternetten araştırdığımızda binlerce liraya kadar çıkan fiyat aralığı gördük.

Direksiyon amörtisörü demek, motosiklette bulunan gidonun salınımını dengelemeye yarayan ufak çubuktur. Bu parçayı yerleştirirseniz yüksek hızlarda tank slappet veya depo tokatlama olarak adlandırılan problemi yaşama ihtimaliniz fazlasıyla düşecektir. Bu da konforlu ve dengeli sürüşten önemlisi güvenliğinizi son derece artıracaktır. Bu parçayı universal bi tipte almak mümkün değil. Motorunuza uygun olanı seçerek satın almanız gerekiyor ki sağlıklı çalışsın.

Özetle, bu parça maliyeti her ne kadar yüksek olsa da kullanıcıya sunduğu avantajlar da bir o kadar yüksek öneme sahip. Bu sebepten dolayı motosikletinize aksesuar takmadan önce (özellikle racing motorunuz varsa) direksiyon amörtisörü eklemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.