Deyimler ve Atasözleri

Kel Ölür Sırma Saçlı Olur; Kör Ölür Badem Gözlü Olur Ne Demek?

Kel ölür sırma saçlı olur; kör ölür badem gözlü olur ne demek? Kel ölür sırma saçlı olur; kör ölür badem gözlü olur sözünün anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan atasözü ve deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Kel ölür sırma saçlı olur; kör ölür badem gözlü olur” atasözünden söz edeceğiz. 

Kel Ölür Sırma Saçlı Olur; Kör Ölür Badem Gözlü Olur Ne Demek? 

Hayattayken bir başkasına iyiliği dokunmayan veya yararı olmayan bir kişinin öldükten sonra bir başkası tarafından bu özellikleri ile anılması durumunda “Kel ölür sırma saçlı olur; kör ölür badem gözlü olur” atasözü kullanılır. 

Gündelik hayatta sıkça kullanılan atasözleri arasında yer alan “Kel ölür sırma saçlı olur; kör ölür badem gözlü olur” sözü, ölen kişilerin aslında hayattayken kendilerinde olmayan özelliklerin öldükten sonra bir başkası tarafından “öyleymiş gibi” anlatılması üzerine söylenmiştir. 

Zira gündelik yaşamda bu atasözüne konu olacak onlarca olay vardır. Keli sırma saçlı; körü badem gözlü yapan insanlar edebiyatta mübalağa olarak bilinen “abartma” sanatını gerçekleştirirler.

Bu atasözü bir noktada “kaçan balık büyük olur” sözü ile aynı anlamlara gelir. Elde varken kıymeti bilinmeyenlerin elde yokken değere binmesi ve normalde olduklarından daha “kıymetli” gösterilmesi olayında bu söze başvurulur. Örneğin gündelik yaşamda bu atasözüne şöyle bir olayda rastlamak mümkün. 

Süper Toto Süper Lig’in 10. haftasında evinde Ankaragücü’nü konuk eden Fenerbahçe, maçtan 1-3’lik skorla mağlup ayrıldı. Maçın sonunda kendi oyuncularını ve teknik adamını ıslıklayan taraftarlar, iki sezon önce kendi takımlarının başında yer alan ve ‘Arap İsmail’ adını verdikleri İsmail Kartal’a özel tezahüratlarda bulundular. Kaldı ki aynı taraftarlar İsmail Kartal’ı da zamanında ıslıklamışlardı. Yani Cocu, taraftarı o kadar kendinden ve takımdan bezdirmiş ki İsmail Kartal’ı dahi alkışlatıyor. Deyim işte burada karşılık buluyor. Kel saçlı ve kör İsmail Hoca, bir andan sırma saçlı ve badem gözlü olabiliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.