Kelimeler

Diss Atmak Ne Demek?

Diss atmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve ifadelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “diss atmak” ifadesinden söz edeceğiz.

Diss Atmak Nedir?

Rap dünyasına özgü bir terim olan diss, bir Rapçinin bir başka Rapçiye yazdığı eleştiri/tenkit içeren şarkılara denir. Bu parçalarda eleştiri, hakaret, küçümseme, alay etme ve pek çok özellik vardır.

Bunun yanı sıra Diss’te görülen hatalar diss atılan kişi tarafından fark edilip rediss olarak kullanılabilir veya rediss tamamen diss özelinde devam edebilir. Bu, bir tekniktir.

Rap dünyasının olmazsa olmazlarından hatta Rap’in doğasında olan diss, Türkiye’de ve dünyada da yaygın bir tür. Rekabeti artıran ve Rap’i çekici kılan detaylardan olan diss, ülkemizde epey yaygındır.

Diss, son zamanlarda YouTube, Twitter ve Instagram gibi sosyal mecraların reyting kapısı olmuştur.

Diss Örneği: Norm Ender – Mekanın Sahibi

Son zamanlarda büyük çıkış yakalayan ve yayınlandığı ilk günden itibaren 10 milyondan fazla izlenme sayısına ulaşan Mekanın Sahibi isimli Norm Ender’in yeni Rapi, bir diss niteliğindedir. Neden?

  • Parçada Ezhel ve Ben Fero’nun yaptıkları veya yapamadıkları eleştirilmiş,
  • Gerek klip gerekse sözler anlamında Norm Ender, Ezhel ve Ben Fero ikilisini tenkit etmiştir.
  • Taklit, küçümseme, alay etme gibi unsurlar vardır.
  • Norm Ender parçasını 1. ve 2. bölüme ayırmış; ilk bölümde taklit ikinci bölümde ise olması gereken yer almıştır.

Diss Atmak ile İlgili Aramalar

Google’da diss atmakla ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; diss atmak ne demek instagram instagramda diss atmak ne demek diss ne demek instagram diss atmak ekşi diss atmak ingilizce diss track ne demek diss atmak twitter diss ne demek youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds